Konsultant ślubny. Czy warto go zatrudnić? - Blog sklepu ZaprosNaSlub - Zaproszenia Ślubne Konsultant ślubny. Czy warto go zatrudnić? - Blog sklepu - Zaproszenia Ślubne - ZaprosNaSlub - O ślubie i wszystkim innym.

Social Media

Konsultant ślubny. Czy warto go zatrudnić?

8 marca, 2020


Mody i trendów nie da się zatrzymać. To co staje się popularne w innych krajach czy regionach, prędzej czy później trafi do nas i staje się równie popularne. Nie inaczej jest ze zwyczajami ślubnymi i weselnymi – a nawet chciałoby się powiedzieć, że przede wszystkim z nimi. I tak, przyszedł do nas trend konsultanta ślubnego. Trend, który często jeszcze nie jest w pełni zrozumiały, a u niektórych ludzi, może budzić kontrowersje. W niniejszym artykule, postaramy odpowiedzieć się na pytanie postawione w tytule: „Konsultant ślubny. Czy warto go zatrudnić?”. Analizując za i przeciw, zakres usług konsultanta, ile konsultant ślubny kosztuje i kim właśnie on jest, poszukamy odpowiedzi. Zapraszamy do lektury.

Kim jest konsultant ślubny?

Konsultant ślubny, inaczej ślubny koordynator lub wedding planner (w Polsce i takie nazwy się zdarzają), to osoba lub grupa osób, które za zadanie stawiają sobie mają pomóc przyszłemu małżeństwu w organizacji ślubu i przyjęcia weselnego oraz, co warto podkreślić, w jego prawidłowym przebiegu. Dodatkowo, każdy konsultant, bierze sprawy w swoje ręce w przypadku wystąpienia jakichkolwiek, niezaplanowanych wydarzeń. A w bardzo dużym, telegraficznym skrócie, jego rola to zorganizowanie, według wcześniej ustalonego budżetu ślubu i wesela tak, jak my tego chcemy.

Warto tutaj zaznaczyć, że konsultanci ślubni, to nie są ludzie z łapanki lub osoby, którym wydaje się, że coś potrafią. W opisywanym zawodzie pracują profesjonaliści, którzy przeszli przez szereg kursów i szkoleń, przygotowujących ich do wykonywania zawodu konsultanta ślubnego. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku, kiedy zdecydujemy się skorzystać z usług takiej osoby i wymagać od niej okazania niezbędnych certyfikatów i potwierdzenia swojego zawodu (o tym, o czym należy jeszcze pamiętać zatrudniając konsultanta później).

Co robi ślubny konsultant?

Jeśli wiemy kim jest konsultant ślubny, to warto zastanowić się, co on może nam dać. Ślubny koordynator pomagać ma nam w zorganizowaniu ślubu naszych marzeń, co oznacza, że przychodzimy do niego z określonym pomysłem i określonym budżetem, a w zamian, możemy oczekiwać, że pomoże on nam wszystko zorganizować, zyskując przy tym czas i oszczędzając nerwy. W praktyce oznacza to, że konsultant doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co i kiedy należy załatwić, w jakiej kolejności i o czym pamiętać. I właśnie takiej dawki wiedzy, możemy się od niego spodziewać. Jednocześnie, decydując się na jego usługi, musimy pamiętać, że najczęściej konsultanci ślubni, współpracują z wieloma firmami, u których mogą uzyskać zniżki. W imieniu Pary Młodej mogą negocjować ceny i rabaty. Rozmawiać z właścicielami domów weselnych, zespołami i innymi podmiotami z całego organizacyjnego ślubnego łańcucha. To bardzo istotna cecha każdego konsultanta. Im dłużej znajduje się on na rynku, tym więcej koneksji możemy się spodziewać i w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że zatrudniając taką osobę, zaoszczędzimy nie tylko emocji i czasu, ale i pieniędzy.

Znajomości na rynku konsultanta ślubnego, to jedno, a drugie, to znajomość trendów weselnych. Każdy, profesjonalny koordynator ślubny, powinien płynnie poruszać się po tematach nowości i znać się na obecnie panujących trendach w dekoracji ślubnych i organizacji wesel. Dodatkowo, powinien pomóc nam w zorganizowaniu ślubu w określonym stylu. Jeśli chcemy ślub w stylu boho, w stylu rustykalnym, w stylu eleganckim lub jakimkolwiek innym, powinien on pomóc nam w tym, a w razie jakichkolwiek pytań, odpowiedzieć na nie i rozwiać nasze wszelkie wątpliwości.

Rozdrabniając na szczegóły, konsultant ślubny pomoże nam ze wszystkim co związane jest z organizacją ślubną i weselną lub, z określonym, jednym elementem. Tak więc, możemy go upoważnić do prowadzenia za nas negocjacji z zespołami i innymi firmami zewnętrznymi. Do wyboru tortu, muzyki, oprawy, o pamiętaniu o terminach, zaliczkach i ich wpłatach. Może pomóc w wyborze odpowiedniego fotografa/kamerzysty, w wyborze i zorganizowaniu domu weselnego. O organizacji muzyki, poprawinach, wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, o pomocy z kursem tańca czy zorganizowaniu noclegów i przejazdów dla gości. Jednocześnie, pomoże w organizacji czasu dla dzieci na przyjęciu weselnym lub pomoże narzeczonym w napisaniu listy gości, usadowienie ich przy stołach i w wielu innych sprawach.

Tak naprawdę, pomoże on nam ze wszystkim, co chcemy – oczywiście jeśli wchodzi to w zakres jego kompetencji. Tutaj warto pamiętać, że jego pomoc nie oznacza, że wszystko za nas zrobi. Oczywiście, możemy nakreślić zakres tego co chcemy i zostawić wszystko w rękach konsultanta, ale to zupełnie marginalne i błędne podejście. To od nas zależy, co wybierzemy, a rolą koordynatora jest nam przedstawić określone możliwości, w ramach wcześniej nakreślonych ram – nie tylko finansowych.

onsultant ślubny. Czy warto go zatrudnić - zaroszenia ślubne ZaprosNaSlub

Konsultant ślubny. Czy warto go zatrudnić?

Konsultant ślubny, jako stosunkowo nowy, a na pewno nie popularny trend w Polsce, to przede wszystkim obawa o cenę. Zaznaczmy na początku jedną rzecz – cena dobre konsultanta, zaczyna się od mniej więcej 3 000/3 500 zł (+). Z jednej strony, można stwierdzić, że to dodatkowe, niepotrzebne koszty, a w organizacji pomoże nam ciocia lub koleżanka, która brała ślub w zeszłym roku. I należy się z tym zgodzić. Możemy dojść do takiej konkluzji i nie jest ona błędna, jednak, z drugiej strony, trzeba pamiętać, co możemy zyskać zatrudniając taką osobę. Więc, konsultant ślubny, czy warto go zatrudnić?

Warto w momencie, w którym mamy na to określony budżet i dodatkowo nie mamy zbytnio czasu na własną organizację ślubu i przyjęcia weselnego. To najważniejsze dwa punktu, o których powinniśmy pamiętać. Jeśli mamy osobę, która jest w stanie za nas wszystko załatwić – a jest tego naprawdę dużo -, to siłą rzeczy zyskujemy niebagatelnie dużo czasu. Czasu, który możemy spożytkować w zupełnie inny sposób. Nie będziemy musieli jeździć po różnych firmach, sprawdzaj ich w internecie, spinać ze sobą terminów zespołów z domami weselnymi i robić wiele innych rzeczy, przez które ganiać będziemy od miejsca do miejsca. Koordynator ślubny, przedstawi nam możliwości i na krótkim spotkaniu, będziemy mogli załatwić to, co czasami musielibyśmy organizować kilka dni lub tygodni. To szalenie duże udogodnienie. Konsultant ślubny zadzwoni, pojedzie, spotka się i załatwi za nas.

Druga rzecz, to konsultant oprócz brania swojej pensji, określa budżet ślubu i możemy być pewni, że nie zdarzy się sytuacja przekraczająca graniczną, finansową linię – a przynajmniej nie bez naszej zgody.

Zyskujemy również nie tylko czas, ale przede wszystkim spokojną głowę. Nie biegamy z kalendarzem od spotkania do spotkania, nerwowo zagryzając wargi. Siadamy, co najwyżej wieczorem w wygodnej kanapie i wskazujemy palcem co chcemy, a czego nie. Reszta nas nie interesuje. Dostajemy to, co sami chcemy, bez spiny. I właśnie to, wydaje się być istotną zaletą zatrudnienia konsultanta ślubnego. Możemy praktycznie bezstresowo, przygotowywać się na tej wyjątkowy dzień. To samo dotyczy przebiegu ślubu i wesela. Możemy się bawić i nie musimy o niczym pamiętać. Robi to za nas koordynator, który wszystko wcześniej dograł, a jak okaże się, że w kuchni czegoś braknie, to załatwi to tak, że będzie dobrze, a my o niczym nie będziemy wiedzieć.

Ile kosztuje konsultant ślubny?

Zastanawiając się, czy warto zatrudnić konsultanta ślubnego, na pewno jedną z pierwszych rzeczy o które zapytacie, to ile on kosztuje. Tak, jak wcześniej wspomniano, cena dobrego, profesjonalnego konsultanta ślubnego, zaczyna się od 3 000/3 500 zł (+) – przy czym, nie musi być to wyjściowa cena dla każdego konsultanta, pamiętajmy o tym – najważniejsza jest jego jakość. Jednocześnie, część swojego wynagrodzenia, może ona wynegocjować w różnicy wynikającej ze zniżki, którą otrzyma z negocjacji z innymi firmami, np. z domem weselnym czy fotografem. To częsta forma rozliczeń.

Konsultant ślubny. Czy warto go zatrudnić - ile zarabia konsultant ślubny - zaroszenia ślubne ZaprosNaSlub

O czym pamiętać zatrudniając konsultanta ślubnego?

Krótko – o umowie. W każdym przypadku, należy pamiętać o podpisaniu odpowiedniej umowy z określonym podmiotem. Dodatkowo, pamiętajmy o tym, że jeśli zgłaszamy się do agencji ślubnej i przeglądamy portfolio, to są to zbiorcze realizacje, które często są wynikiem pracy wielu pracowników. Jeśli chcemy kogoś konkretnego to podpiszmy umowę z tą konkretną osobą. Analogiczna zasada obowiązuje, kiedy zatrudniamy kogokolwiek. Ładne portfolio fotografa i ogólna umowa może oznaczać, że na nasz ślub i wesele przyjedzie nowozatrudniony fotograf, który spartoli robotę. Podpiszmy umowę na konkretną osobę, której portfolio przeglądamy! Umowa zabezpiecza obydwie strony i tworzy początkowe ramy współpracy. Wyznacza co wchodzi w zakres obowiązków i czego sami możemy wymagać. Czasami przyjdzie nam podpisać ogólną umowę, a czasami konkretną na konkretny zakres pracy. Nie ma tutaj żadnej zasady i reguły.

Gdzie znaleźć konsultanta ślubnego i o co go zapytać?

Zatrudniając konsultanta ślubnego powinniśmy pamiętać o tym, aby w pierwszej kolejności sprawdzić jego recenzje w internecie. Każda profesjonalna agencja ślubna lub ogólnie firma zajmująca się takimi usługami, będzie mieć swój fanpage na Facebooku lub wizytówkę w Google. Powinniśmy przyjrzeć się opiniom i nie skreślać od razu nowych – w walce o pozycję na rynku mogą mocno się starać i mocno schodzić z cen, aby się wybić. To samo dotyczy różnych rankingowych i opiniotwórczych stron, gdzie klienci mogą wypowiedzieć się nad jakością usługi. Poświęćmy na to trochę czasu i sprawdźmy rzetelnie, czy wszystko gra.

Można również pokusić się o wstępną rozmowę. Zapytać się o kilka rzeczy przez Messenger lub wysłać intersujące nas pytanie e-mailem. Każda droga jest dostępna i na Państwa czeka. Nie bójmy się weryfikować firm i odsiewać te złe! W końcu to nasze pieniądze i nasz ślub.

Będąc na pierwszym spotkaniu z konsultantem ślubnym pamiętajmy, że to nic innego jak rozmowa kwalifikacyjna, którą sami przeprowadzamy. To firmie ma zależeć na podpisaniu z nami umowy a nie nam. W związku z tym, powinniśmy zapytać się o staż w branży i doświadczenie. O to, kto będzie naszym konsultantem – czasami może zdarzyć się, że będziemy rozmawiać z np. szefem, a konsultant zostanie nam przypisany -, i jakie jest portfolio określonej osoby. Jednocześnie, jak radzi sobie, np. ze stylem rustykalnym, który chcielibyśmy uzyskać na naszym przyjęciu weselnym. Zapytajmy się jakie są ceny, terminy, jaka może być cena organizacji tego a tego (nawet orientacyjna). Dodatkowo, jak wygląda cały proces organizacyjny. W jakich godzinach i jakich terminach przyjdzie się spotykać, jaka jest dyspozycyjność koordynatora i jak wygląda kontakt. To istotne pytania z punktu widzenia całego przedsięwzięcia.

Tak więc stajemy przed dylematem. Konsultant ślubny. Czy warto go zatrudnić? I tak i nie. Jeśli mamy pieniądze, a nie mamy czasu i jednoczenie nie chcemy babrać się w organizacyjnym szaleństwie, to jak najbardziej. Powinniśmy znaleźć konsultanta ślubnego. Nie bać się go i zatrudnić. Z drugiej strony, sami możemy chcieć przeżyć organizacyjną gorączkę. Zadbać o najmniejsze szczegóły i znaleźć oszczędności. Nie ma w tym nic złego. W końcu robią to prawie wszyscy.

Jak by nie było, w zatrudnieniu konsultanta ślubnego, chodzi przede wszystkim o wzajemne zaufanie. O podzielenie się z przyszłym małżeństwem swoją wiedzą i doświadczeniem. Tak, aby okres narzeczeństwa, był jak najbardziej przyjemny.

Zdjęcia:
Lanty w serwisu Unsplash
Thomas William w serwisie Unsplash
Jordan Arnold w serwisie Unsplash

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →