Obcokrajowiec na weselu. Jak sobie z tym poradzić? - Blog sklepu ZaprosNaSlub - Zaproszenia Ślubne Obcokrajowiec na weselu. Jak sobie z tym poradzić? - Blog sklepu - Zaproszenia Ślubne - ZaprosNaSlub - O ślubie i wszystkim innym.

Social Media

Obcokrajowiec na weselu. Jak sobie z tym poradzić?

1 marca, 2020


Nie jest to często spotykana sytuacja, która może nam się przytrafić lub, w której możemy uczestniczyć, ale możne zdarzyć się, że przyjdzie nam organizować przyjęcie weselne lub inną uroczystość, w której gościem okaże się obcokrajowiec. O czym w takich przypadkach należy pamiętać? Co zrobić nasz gość czuł się komfortowo i jak poradzić sobie z obcokrajowcem na weselu? Na te i na inne pytania postaramy odpowiedzieć się w poniższym artykule.

Przede wszystkim, musimy pamiętać, że obcokrajowiec na przyjęciu weselnym, to – najczęściej -, zupełnie inna kultura bycia, inny język, inne postrzeganie świata czy kultura zabawy. Oczywiście, nie jest to oczywistością i nie jest to reguła obowiązująca zawsze i wszędzie, jednak na potrzeby niniejszego wpisu, zakładamy, że zapraszamy gościa, wraz z osobą towarzyszącą, która okazuje się właśnie obcokrajowcem. Dodatkowo, może okazać się, że przyjdzie zaprosić nam więcej niż jedną osobę z innego kraju – taki przypadek również bierzemy pod uwagę. Z kolei organizacja ślubu, gdzie Para Młoda, reprezentuje dwa różne kraje, a co za tym idzie zupełnie inne podejście kulturowe, analizowane będzie w innym wpisie.

Niemniej, postaramy się przybliżyć Państwu, jak poradzić sobie z sytuacją, w której organizujemy przyjęcie weselne, a jednym z gości, będzie obcokrajowiec. Skupimy się na organizacji przed ślubnej i przedstawimy nasz pomysł na to, jak posadzić gości. Na co zwrócić uwagę i co sprawić, aby nasz gości/goście, czuli się jak najlepiej i komfortowo. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że o ile dla nas, dla grupy większościowej na weselu, która posługuje się językiem dominującym nie będzie problemu z czymkolwiek, tak dla mniejszości, często nie rozumiejącej co, kto mówi, może być to sytuacja niekomfortowa i stresogenna.

Obcokrajowiec na weselu. Jak sobie z tym poradzić - Przyjazne otoczenie -Zaproszenia Ślubne ZaprosNaSlub

Obcokrajowiec na weselu. Jak sobie z tym poradzić?

Po pierwsze musimy pamiętać, że jeśli chcemy zaprosić na ślub i wesele gościa, co do którego mamy podejrzenie, że jej/jego osoba towarzysząca, będzie obcokrajowcem, to powinniśmy dopytać, czy znane są jej zwyczaje i obrzędy panujące na weselu. To stosunkowo ważne, aby przypadkiem nie okazało się, że coś co w jednej kulturze jest normalne, nie okazało się w drugiej czymś, co jest zupełnie nieakceptowalne. Tylko zrozummy się od razu. Nie chodzi o to, aby coś zmieniać – i to specjalnie dla jednej osoby -, o nie. Chodzi o to, aby obcokrajowiec został wcześniej poinformowany, czego mniej więcej może spodziewać się na przyjęciu.

Po drugie, zgodnie z zasadą usadowienia gości weselnych, powinniśmy zadbać o to, aby siedział on/ona (obcokrajowiec) z osobą, którą przyszedł, a dodatkowo, otoczony był ludźmi, których potencjalnie może znać. To zdecydowanie wpłynie na komfort, a jednocześnie sprawia, że rośnie prawdopodobieństwo, że najbliższe otoczenie, będzie mówić w tym samym języku co on. To bardzo istotna sprawa, albowiem nie ma nic gorszego niż posadzenie takiej osoby wśród osób, z którymi nie będzie mógł wymienić choćby słowa. Oczywiście, zakładamy tutaj, że taka osoba nie mówi w języku polskim w sposób płynny, a sam posługuje się, przynajmniej na poziomie podstawowym, językiem angielskim (lub analogicznie innym, który może być dla naszych gości „naturalnym drugim”; jednak na potrzeby wpisu zakładamy podstawową wersję z angielskim). Tutaj należy pomyśleć też, aby najbliższe otoczenie – jeśli nie ma żadnego, z którym można go połączyć -, dobrać według wieku. Występuje o wiele większe prawdopodobieństwo, że osoba dajmy na to, przed trzydziestką (przykładowy wiek obcokrajowca i sąsiadującego z nim gościa weselnego), lepiej posługuje się językiem angielskim, aniżeli wujek Stefan.

Przyjazne otoczenie

Przyjazne otoczenia dla obcokrajowca lub obcokrajowców, to nie tylko goście i najbliższe stoliki, to również tekst, który może zrozumieć. Oczywiście, znów, musimy założyć, że ta porada bardziej przydatna jest na przyjęciach, w których przyjdzie zaprosić nam więcej niż jedną osobę z poza naszego kraju, jednak w mikroskali, można zastosować ją dla jednej osoby.
Zacząć musimy od poinformowania obsługi przyjęcia weselnego, że mogą spodziewać się gościa/gości, który niekoniecznie muszą mówić naszym ojczystym językiem. Pewnie nic się nie stanie, jeśli nie poinformujemy, ale na pewno miło będzie naszym gościom, jeśli ktoś z obsługi zapyta ich o coś w języku, który rozumieją. To również klarowana sytuacja dla samego personelu domu weselnego. Ewentualnie pytanie w języku obcym może przysporzyć problem i wpędzić w zakłopotanie, więc fajnie jeśli wcześniej będą mogli we własnym gronie ustalić, kto ma najlepszy angielski i kto ma podejść. To samo dotyczy starosty, którego zadaniem jest dbanie o gości. Musimy wcześniej taką osobę poinformować czego ma się spodziewać lub dla naszego obcokrajowca podesłać „flaszkowego”, który posługuje się innym językiem.

Drugą sprawą jest lub może być przygotowanie specjalnych dodatków ślubnych w innym języku. Menu weselne, winietki na stół weselny lub zawieszki na alkohol, to nie są drogie rzeczy i rzeczy, które można wykonać w każdym sklepie z papeterią ślubną z pełną personalizacją całej kolekcji. Więc jeśli na nie się decydujemy, to możemy pomyśleć o tym, aby przynajmniej jedna z nich, była w innym języku. Oczywiście nasz gość może mieć osobę towarzyszącą, która jest Polką/Polakiem, jednak to – znów -, miły i niedrogi gest z naszej strony. Aklimatyzacja na pewno przebiegać będzie szybciej i sprawniej.

Takie zmiany tekstów, to również zmiany dotyczące programów ślubnych. Nie jest to rozwiązanie popularne u nas w Polsce, jednak zdarzają się sporadycznie i należy o nich pamiętać. Otóż plan ślubny, to nic innego, jak opisany harmonogram przyjęcia weselnego. Zawiera on informację o tym czego i o której goście mogą spodziewać się, np. punktu 21:15, zabawa taka i taka. Taka sama sprawa dotyczy komunikatów w trakcie przyjęcia, które rozbrzmiewają od czasu do czasu. Wodzirej przyjęcia może zaprosić gości do tańca, na oczepiny i na wiele innych atrakcji. Tutaj znów, jeśli spodziewamy się na przyjęciu jednej osoby spoza granic naszego kraju, to może to zostać tak jak jest, jednak jeśli będzie to więcej gości, to można pomyśleć o tym, aby wodzirej, zespół lub DJ, podał również krótki komunikat w języku angielskim. I to nawet biorąc pod uwagę, że mogą przybyć na przyjęcie weselne z osobą towarzyszącą, która posługuje się językiem polski.

Ostatnia sprawa, to zabawy weselne. Nie muszą być one zrozumiałe dla wszystkich a niekiedy nie są nawet dla nas samych. Niemniej, powinniśmy pamiętać, że zaproszenie osoby do zabawy na środek, która nie rozumie języka i nie rozumie zasad, może okazać się mocno stresogenne i niekomfortowe. Musimy wcześniej o tym pomyśleć i jeśli nie mamy konkretnego pomysłu jak takiej osobie pomóc, to najlepiej jeśli w ogóle nie będziemy jej zapraszać do tego rodzaju zabaw.

Inne podejście, to przygotowanie dla nich coś specjalnego – zwłaszcza jeśli takich gości jest więcej. Tutaj musimy pamiętać nie tylko o wodzireju, który wytłumaczy im co i jak w ich języku, ale i sama zabawa będzie mieć zrozumiały i zabawny przebieg dla innych uczestników.

Obcokrajowiec na weselu. Jak sobie z tym poradzić - Co z jedzeniem -Zaproszenia Ślubne ZaprosNaSlub

Jeść czy nie jeść?

Wspomnieliśmy o tym, że menu weselne może być napisane w języku obcym, jednak co z samą zawartością? Aby poradzić sobie z obcokrajowcem na weselu musimy pamiętać, aby zrobić doskonałe rozeznanie w momencie samego zapraszania gości na ślub i przyjęcie weselne. Nie chcemy chyba, aby w trakcie obiadu, ktoś jechał na stacje benzynową po parówki. Nie bójmy się tego i zapytajmy wprost, czy takie a takie posiłki są w porządku lub co ewentualnie sprawi, że będą szczęśliwi. Musimy uszanować ich gust, kulturę i sposób życia.

Podsumowując i aby odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule artykułu „Obcokrajowiec na weselu. Jak sobie z tym poradzić?”, wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach i niekiedy miłych gestach, które znacznie pomogą w aklimatyzacji naszego gościa. W pierwszej kolejności pamiętajmy, aby usadzać ich obok gości, których znają lub którzy potencjalnie znają ich język. Po drugie – w razie potrzeby -, dostali dodatki ślubne, które rozumieją i poinformować obsługę i starostę, czego mogąś się spodziewać. A jeśli tego będziemy chcieli, to możemy też przygotować specjalną zabawę, w której tylko osoby z poza granicy naszego kraju wezmą udział. Sprawmy, aby czuli się tego dnia komfortowo, bo ślub i wesele, to nie tylko stresujący czas dla nas, ale i dla gości, a zwłaszcza dla tych, który nie rozumieją naszego języka.

Zdjęcia:
Clem Onojeghuo w serwisu Unsplash
Jonathan Borba w serwisie Unsplash
freestocks w serwisie Unsplash

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →