Podatek od prezentu ślubnego - Blog sklepu ZaprosNaSlub - Zaproszenia Ślubne Podatek od prezentu ślubnego - Blog sklepu - Zaproszenia Ślubne - ZaprosNaSlub - O ślubie i wszystkim innym.

Social Media

Podatek od prezentu ślubnego

26 kwietnia, 2020


Podatek od prezentu ślubnego brzmi jak ponury żart, jednak zagłębiając się w prawne absurdy naszego kraju, musi to całkiem poważnie rozważać, ponieważ w ściśle określonych sytuacjach, musimy go zapłacić. Przez kogo musimy go zapłacić? Ile on wynosi i o co chodzi w tym całym procederze? Postaramy się wyjaśnić sytuację krok po kroku. Zapraszamy do lektury.

Na wstępnie zaznaczmy to raz jeszcze – tak, podatek od prezentu ślubnego istnieje i w pewnych określonych sytuacjach należy go zapłacić. Owe sytuacje, to wartość prezentu oraz stopień pokrewieństwa z nami osoby, która wręcza nam prezent. Im osoba jest nam bliższa, a wartość prezentu nie przekracza pewnych ustalonych granic, podatek nas omija. W innym przypadku, po jej przekroczeniu, musimy wybrać się do urzędu w celu zapłaty. W dużym skrócie właśnie tak prezentuje się cała sytuacja, ale jeśli wydaje się wam ona zagmatwana, to już śpieszymy z szerszymi wyjaśnieniami.

Na wstępnie należy rozróżnić trzy podstawowe grupy podatkowe, które wyszczególnione są w świetle przepisów dotyczących prezentów ślubnych, które podchodzą pod darowiznę, a te podlegają opodatkowaniu. Niemniej to, czy przepis o konieczności zapłacenia podatku zostanie aktywowany, zależny jest od wartości prezentu oraz od stopnia pokrewieństwa osoby, która ten prezent wręcza. I to właśnie stopień pokrewieństwa wyznacza podział na trzy, wcześniej wspomniane grupy podatkowe.

Podstawowy podział grup i wartości prezentu, od którego naliczany jest podatek, przedstawia się następująco:

Grupa podatkowaWartość prezentu od którego należy płacić podatek
I grupa podatkowa:

małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, macocha, ojczym, rodzeństwo, pasierb, dzieci, wnuki i prawnuki

9 637 zł
II grupa podatkowa:

rodzeństwo rodziców, rodzice zastępczy, małżonkowie rodzeństwa, wujkowie, ciocie, kuzyni, kuzynki, bratankowie i nieco dalsza rodzina

7 276 zł
III grupa podatkowa:

wszystkie osoby niespokrewnione z maleństwem, np. koledzy, koleżanki, przyjaciele, pracodawca, czy niespokrewniona matka chrzestna, itp.

4 092 zł

Powyższa tabela prezentuje podstawowy, trzy grupowy podziała obowiązujących granic, po przekroczeniu, których należy odprowadzić podatek. Co ciekawe, to samo dotyczy prezentów komunijnych i innych tym podobnych uroczystości.

Jak ominąć płacenie podatku?

W pierwszej grupie podatkowej, zgodnie z powyższą rozpiską, górną granicą jest 9673 zł,  a w grupę tą, wchodzi najbliższa nam rodzina Jednak, co najważniejsze, nie musimy nic opłacać, a wystarczy jedynie spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, przy przekroczeniu tej kwoty, konieczne jest zgłoszenie darowizny do Urzędu Skarbowego ze stosowną dokumentacją potwierdzającą jej posiadanie. Drugim krokiem jest złożenie dokumentów potwierdzających otrzymanie darowizny fiskusowi. Tylko po spełnieniu tych warunków, może ominąć nas płacenie podatków – dotyczy jedynie I grupy podatkowej.

Ustępstw niestety nie ma w przypadku drugiej i trzeciej grupy podatkowej. W obydwu przypadkach,  przy przekroczeniu progów kwotowych dla poszczególnych grup, konieczne jest zgłoszenie tego faktu do urzędu, który z kolei będzie musiał wyegzekwować od nas odpowiednią opłatę.

Jednak jest tutaj pewnie problem. Otóż kwota wyznaczająca zwolnienie od podatku obowiązuje przez 5 lat od momentu otrzymania pierwszej darowizny. W praktyce oznacza to, że jeśli otrzymamy od rodziców prezent w dniu ślubu, który nie przekroczy limity wartości, ale za rok rodzice dołożą do tego prezentu, co skutkować będzie łączą jego wartością powyżej wyznaczonej granicy, to będziemy musieli zgłosić to do Urzędu Skarbowego.

Podatek od prezentu ślubnego - ZaprosNaSlub Zaproszenia ślubne

 

Prezent od pracodawcy

Pracodawca zalicza się do trzeciej grupy podatkowej, a co za tym idzie, obowiązuje nas i jego granica 4092 zł, po przekroczeniu której, należy zgłosić zwyżkę do Urzędu Skarbowego. Jednak jest na to sposób. Otóż nasz pracodawca, może podarować prezent Młodej Parze jako premię w pracy. W ten sposób rozwiąże się problem a darowizna stanie się przychodem ze stosunku pracy, która jak już wiemy, jest od górnie opodatkowana i za którą płacone są składki. W związku z czym, nie zajdzie konieczność dodatkowych opłat.

A co jeśli nie zapłacę?

Podatek od prezentu ślubnego, mimo że absurdalny, to jest wymagany i Urząd Skarbowy, jeśli zauważy jakieś nieścisłości, może rozpocząć dochodzenie w tej sprawie. Karą za niezapłacenie jest zapłata podatku po karnej stawce 20%, co jest znacznie wyższą opłatą, aniżeli w przypadku jego odprowadzenia normalną drogą postępowania.

W związku z tym, wydaje się, że nie ma sensu, aby ukrywać swoje dochody i kombinować. Może się bowiem okazać, że z darowizn zostanie nam znacznie mniej, niż sądziliśmy. Inna sprawa to taka, że prawo zapłaty podatku od prezentu ślubnego, dość rzadko wchodzi w życie. Kwoty wydają się dość wysokie przez co ich przekroczenie wcale nie wydaje się takie oczywiste, bo rzadkością jest koperta z kilkoma tysiącami złotych w środku – a to ile dać w kopercie opisywaliśmy TUTAJ.

Zdjęcia:
Wijdan Mq  w serwisu Unsplash
 Yomex Owo w serwisu Unsplash

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →