Podziękowania dla rodziców. Jaki wybrać prezent? - Blog sklepu ZaprosNaSlub - Zaproszenia Ślubne Podziękowania dla rodziców. Jaki wybrać prezent? - Blog sklepu - Zaproszenia Ślubne - ZaprosNaSlub - O ślubie i wszystkim innym.

Social Media

Podziękowania dla rodziców. Jaki wybrać prezent?

19 kwietnia, 2018


Rola rodziców w organizowaniu wesela jest nieoceniona nie tylko ze względu na wkład finansowy, ale i doświadczenie, którym mogą wesprzeć w każdej sytuacji. Z tego też powodu podziękowania dla rodziców to zapewne jeden z najpiękniejszych zwyczajów weselnych. O który warto zadbać i odpowiednio przygotować.

Podziękowania dla rodziców, to nic innego jak podziękowanie Pary Młodej za trud, troskę, dobre wychowanie, pomoc w przygotowaniach do ślubu i dobre słowo. Jest to miły gest o którym nie wolno zapominać i musi pojawić się na weselu. Podobnie jak wiele innych zwyczajów i ten posiada wiele form. Sam przebieg uroczystego podziękowania dla rodziców może przebiegać skromnie lub z pompą. Zależne jest to wyłącznie od woli Pary Młodej. Najczęstszym przyjętym modelem podziękować jest wręczenie prostego upominku w wyznaczonym momencie. Rzadko można spotkać się z czymś innym. A modyfikacja przyjętej tradycji tego momentu leży raczej w indywidualnym guście i przyjętych przez rodzinę normom. Może się bowiem okazać, że jakiś zwyczaj praktykowany jest od pokoleń. Warto jest zaczerpnąć w tym temacie rad doświadczonych członków rodziny.

Najczęściej odbywa się to tuż po pierwszym tańcu lub po oczepinach. Wtedy DJ lub wodzirej dają znak, by zebrać się w odpowiednim miejscu, aby Para Młoda mogła złożyć podziękowania. Przygotowanie tego momentu leży mocno w samej woli narzeczeństwa. Mogą bowiem wymyślić najróżniejsze podziękowania, jak i ich formę. Nie mniej, standardem jest po prostu powiedzenie kilku słów z serca, o ich ważności w naszym życiu i roli jaką odegrali. Można przygotować to wcześniej lub liczyć na spontan. To samo dotyczy samego momentu i sposobu przekazania podziękowań. Może to przybrać formę intymną, kiedy to podziękowania mówi się bezpośrednio rodzicom – na oczach wszystkich albo w jakimś ustronnym miejscu – lub wykorzystać do tego nagłośnienie i przeczytać/powiedzieć kilka ciepłych słów tak, aby każdy z gości to usłyszał. Rodzicom można również zadedykować piosenkę do tańca. Warto jest pamiętać również o seniorach. Oni również przyczynili się do wychowania. Powinno powiedzieć się coś miłego babci i dziadkowi, a nawet wręczyć symboliczny prezent.

Tekst podziękowań może być złożony lub prosty. Symbolika i podniosłość chwili i tak, nawet z najprostszych słów, uczyni coś wyjątkowego. Nie mniej, warto jest pamiętać przynajmniej o pewnej podstawie:

Drodzy/Kochani rodzice, dziękujemy Wam za wychowanie nas. Za miłość, którą nas obdarzyliście. Za waszą mądrość, doświadczenie i pomoc w organizacji tej chwili.

Nie jest też jednoznacznie wskazane, kto ma powiedzieć podziękowania. Para Młoda może między sobą ustalić – niezdecydowanym sugerujemy, aby było to Pan Młody -, kto ma przetoczyć „formułkę” lub każdy powie to osobno. Nie jest to aż tak istotne. Podziękowania rodzicom nie jest oficjalną tradycją. Nie ma odgórnego nakazu na cokolwiek. W związku z tym mogą odbyć się przed lub po ślubie. Na specjalnie przygotowanej wcześniej kolacji lub obiedzie. Jednak takie podejście do tematu nie jest popularne, ale nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań, aby tak nie robić.

Obok słów w podziękowaniach, najczęściej, pojawiają się większe lub mniejsze prezenty. Ciężko jest jednoznacznie wskazać, co jest idealne. Przecież prezent można dobrać indywidualnie do charakteru rodzica/rodziców. Kwestie tą trzeba rozwiązać w swoim gronie. Dokładnie i skrupulatnie zastanowić się, co najchętniej otrzymaliby rodzice. W przypadku niezdecydowanych par, wybór odpowiedniego prezentu może okazać się wcale nie takim trudnym. Najczęściej wręczane są kwiaty. Można śmiało założyć, że wybór ten jest bezpieczny i w zupełności wystarczający. A sama chwila jest na tyle podniosła i zapewne stresująca dla obydwu stron, że podziękowania z kwiatami po prostu dadzą radę. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że wszystko jest też kwestią pieniędzy. Czasami po prostu nie będzie nas stać na prezent, który byśmy sobie wymyślili. Trzeba odpowiednio zastanowić się nad tym co chcemy, a co możemy.

Nie tylko kwiaty są uniwersalnym wyborem. Często spotykanymi prezentami jest dobry alkohol, kosz ze słodyczami lub wcześniej przygotowana ramka ze zdjęciem Pary Młodej. Zwłaszcza ten ostatni prezent ma wymiar mocno symboliczny. Rodzice z pewnością chcieliby mieć u siebie w domu takie zdjęcie – i na pewno mieć będą. W związku z tym, można wyjść naprzeciw oczekiwaniom i wręczyć to jako prezent w ramach podziękowania. Pomysł samego zdjęcia można znacznie rozwinąć i przygotować album ze zdjęciami rodzinnymi.

Jeden ze wcześniejszych akapitów dotyczył słów. Te, jako najczystszy nośnik emocji, można umieścić na odpowiedniej kartce w ramce. Rodzice będą mogli wracać do minionych chwil w każdym momencie. Tym bardziej, jeśli obok tekstu pojawi się zdjęcie Młodej Pary. Z kolei jeśli chcemy i możemy przeznaczyć na to więcej pieniędzy, to śmiało można zakupić pamiątkową biżuterię (zegarek dla taty, spinki, naszyjnik, pierścionek, łańcuszek, itp.), na której dodatkowo pojawi się odpowiedni grawer. Do grupy droższych prezentów można doliczyć również długopisy, pióra lub zestawy piśmiennicze. Każdy z nich ma wymiar symboliczny. Droższym prezentem będzie również zegarek lub karafka. Przy czym trzeba pamiętać, że są to prezenty osobne, które faworyzują tatę. Obustronnym prezentem może okazać się wspólna wyprawa w jakieś miejsce, jak np. wycieczka lub ośrodek wypoczynkowy.

Lista potencjalnych prezentów:

  • kwiaty,
  • kosz słodyczy,
  • ramka ze zdjęciem,
  • album ze zdjęciami,
  • tekst podziękowań oprawiony w ramkę,
  • dobry alkohol,
  • zegarek,
  • biżuteria: spinka, naszyjnik, pierścionek, łańcuszek, itp (najlepiej z grawerem)
  • długopis,
  • pióro lub zestaw piśmienniczy,
  • karafka,
  • wycieczka,
  • voucher,
  • pobyt w ośrodku wypoczynkowym,
  • portret z karykaturą rodziców,
  • koszulki z napisem,

 


Ciężko jest jednoznacznie wskazać, co powinny zawierać podziękowania i co powinno być prezentem dla rodziców. Jest to indywidualne, ponieważ to Para Młoda ich zna. Dodatkowo ryzyko w doborze prezentów nie zawsze popłaca i trzeba mocno pogłówkować jak wybrnąć z całej sytuacji. Wybranie prezentu uniwersalnego na pewno gwarantuje zadowolenie. Jednocześnie stanowi piękną pamiątkę ślubu. Złożoność tekstu, którym podziękujemy rodzicom jest nieistotny. Nie warto jest się tym stresować, ani przejmować. Jedynie co warto, to odpuścić i przygotować, jeśli chcemy, coś prostego i z serca. Jest tylko jedna rzecz na której trzeba się skupić i brać pod uwagę: wszystko co robicie, robicie dla rodziców. Nikogo więcej.

Chcecie okazać im podziękowanie i dumę, że jest się ich dzieckiem. Uznanie za wszystkie momenty wsparcia, wychowywania i bezpieczeństwo, którym was obdarowali. Okazać miłość, zwłaszcza jeśli wcześniej nie przykładało się do tego uwagi. Podziękować za pomoc w organizacji Waszego dnia. Czy nie jest to najważniejszy? Czy materializowanie na siłę podziękowań nie jest sztuką dla sztuki? Czy nie opłaca się po prostu na chwilę odpuścić?

Muzyka przy której powstał wpis:
Roo Panes – „Tiger Striped Sky”

Zdjęcia:
Alex w serwisie Unsplash

 

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →