Przemówienie weselne - Blog sklepu ZaprosNaSlub - Zaproszenia Ślubne Przemówienie weselne - Blog sklepu - Zaproszenia Ślubne - ZaprosNaSlub - O ślubie i wszystkim innym.

Social Media

Przemówienie weselne

17 kwietnia, 2019


Przemowa na przyjęciu weselnym w Polsce należy do rzadkości. Jednak warto zauważyć, że wiele z dzisiejszych tradycji, przychodzą do nas zza granicy i musi upłynąć trochę czasu, aż nowość pojawi się jako stały punkt ślubnej organizacji. Tak może stać się z weselną przemową, której możemy być coraz częstszymi świadkami.

Z drugiej strony, sami możemy zostać poproszeni o wygłoszenie przemówienia na forum publicznym, co dla wielu, na pewno nie będzie takie łatwe. Pytań jest wiele, bo co w ogóle trzeba powiedzieć, co wypada, do kogo się zwrócić i najważniejsze, czy potrafimy napisać coś, co będzie trzymać się kupy?

W Polsce nie ma tradycji praktykowania przemówienia na przyjęciu weselu, a jej występowanie jest sporadycznie. Ciężko jednoznacznie wskazać dlaczego tak się stało, ale można założyć, że najprawdopodobniej nie jest to jeszcze czas, aby ta ślubna tradycja pojawiła się u nas. Bo tak to już jest, że obecny kształt ślubu i wesela, mocno zapożyczamy z zachodu i tym samym wypieramy własne tradycje, które często nie wytrzymują próby czasu. Nowe tradycje i zwyczaje, na nasze szczęście, mocniej stawiają na serdeczność w stosunku do gości i dzielenie się z innymi, swoim entuzjazmem i emocjami.

Mimo, że przemowy na weselu praktycznie się nie spotyka, to warto zwrócić uwagę, że dziś praktykujemy coś, co w swojej formie lekko przypomina tę uroczystą mowę – jest to toast za Parę Młodą. Z reguły nie jest to więcej niż jedno zdanie, ale jak najbardziej wpada to ramy rozumienia publicznego wystąpienia – przy czym, nie jest to przemowa w rozumieniu bezpośrednim. W związku z tym, przybliżmy czym jest przemówienie weselne i jak do tego wszystkiego podejść.

Kto ma wygłaszać przemowę na weselu?

W tej roli najczęściej występują ojciec Panny Młodej lub sam Pan Młody. Generalnie, przemowa weselna, to raczej domena mężczyzn i wśród właśnie brzydszej płci, najeżałoby upatrywać tego, który wstanie i na forum publicznym, powie kilka ciepłych słów. Z drugiej strony, tradycja ma to do siebie, że nie należy jej się trzymać na siłę, bo wesele ma się jedno i nigdy nie powtórzy się już możliwość na powiedzenie czegoś wyjątkowego i to w tak wyjątkowym momencie (chyba, że odgórnie zakładamy, że Pan Młody lub Pani Młoda zaproszą nas na swoje drugie wesele). W związku z tym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do mowy weselnej wstała Mama Panny Młodej lub Pana Młodego lub nawet ktoś z drużby.

To samo dotyczy świadków, którzy jak najbardziej mogą przygotować coś na tę chwilę. I tu pojawia się ważna cecha przemówienia. Świadek lub drużba w odróżnieniu od rodziców, na pewno posiadać będzie jakąś ciekawą anegdotę o Parze Młodej, którą będzie mógł podzielić się z przybyłymi gośćmi. To bardzo ważne w przypadku konstruowania samego przemówienia, bo idealnie pozwala nam to na wypełnienie czasu.

Kiedy wygłosić przemowę weselną?

Nie ma jednego określonego i idealnego czasu na to, aby wygłosić przemowę weselną – co najwyżej, można wskazać pewne normy i reguły, którymi można się kierować.

Przede wszystkim, dobra przemowa na przyjęciu weselnym powinna odbyć się w momencie, w którym będziemy mieć uwagę gości. Co za tym idzie, najlepiej, jeśli pomyślimy o czasie po obiedzie lub porą wieczorną. Pierwsza opcja jest opcją bezpieczną. Będziemy mieć wszystkich przy stole, a jednocześnie, nikt nie będzie myślał o jedzeniu. Nie ma bowiem nic gorszego, aniżeli chęć wygłoszenia przemowy w trakcie obiadu lub tuż przed nim – głodni goście bardziej skupiać będą się na talerzach, niż nas samych.

Inna dobra pora, to wieczór. Przede wszystkim dlatego, że większość gości będzie już lekko rozluźniona. Pozna swoich współtowarzyszy przy stole i łatwiej przyjdzie ze złapaniem odpowiedniego dystansu. Do tego sami, jeśli mamy być autorem przemówienia, wczujemy się w weselny klimat. Druga sprawa, to kolacja – tutaj sytuacja wygląda podobnie jak z obiadem. Będziemy mieć wszystkich przy stole.

Dobry momentem na odpowiednią przemowę można wybrać w trakcie zabaw na parkiecie. Tym bardziej jeśli gra nam zespół lub mamy wodzireja imprezy, który mógłby zorganizować taką chwilę i poprosić odpowiednie osoby przed mikrofon. Wiadomo, nie jest sytuacja, w której będziemy mieć wszystkich gości na przemówieniu, ale ci najważniejsi – Para Młoda i/lub rodzice Pary Młodej -, będą obecni. Inna sprawa, że wodzirej/mówca może poprosić nieobecnych gości o podejście na parkiet. Przy czy problem rozwiązuje się sam w momencie, kiedy sala taneczna połączona jest z pomieszczeniem ze stołami.

Moment przemowy może przybrać również formę bardziej kameralny i intymny. Można bowiem poprosić Parę Młode (również wraz z rodzicami lub świadkami) na bok i powiedzieć kilka ciepłych słów. Wybór miejsca, to kwestia rozmieszczenia i dostępności pomieszczeń sali weselnej. Równie dobrze, można poprosić o chwilę na rozmowę na pobliskiej ławeczce na polu, a jeśli mamy dostęp do jeziora, to klimat buduje się sam, poczekajmy jedynie na wieczór.

Jest jeszcze jeden moment, który pasuje idealnie na przemowę weselną – początek przyjęcia. Goście nieśpiesznie zajmują miejsca przy stołach, zaczynają się poznawać i rozglądać po Sali. Właśnie wtedy, można pokusić się o wygłoszenie mowy i jednocześnie potraktować to jako przywitanie gości i podziękowanie im za przybycie – szalenie miły gest ze strony organizatorów.

Przemówienie weselne warto wcześniej uzgodnić z organizatorami ślubnego przedsięwzięcia i ustalić dokładną godzinę i schemat działania. Para Młoda może również zechcieć zobaczyć wcześniej, co znajdzie się w przemówieniu, aby nie być zaskoczonym. W takich sytuacjach warto wcześniej omówić wszystko co i jak. Natomiast jeśli wesele nie ma chwili zarezerwowanej na mowę, to powinniśmy wcześniej poinformować, że coś takiego chcielibyśmy zrobić. Tym bardziej, że jest to stresująca chwila nie tylko dla samego mówcy, ale i Pary Młodej.

W tym wszystkim warto pamiętać, że możemy również pokusić się o sprawienie niespodzianki dla Pary Młodej i samemu zorganizować taką chwilę. Nie spodziewając się niczego na pewno sprawicie im wiele radości – tutaj warto zaznaczyć, że musimy odpowiednio wyczuć klimat wesela i gust świeżo upieczonego małżeństwa, bo ci, takie przemówienia mogą uważać za kiczowate i pozbawione sensu. Nieplanowane przemówienie może też odbyć się na zupełnym spontanie (wybór odpowiedniego momentu zależy od nas, albo po obiedzie lub po kolacji), albo… uzgodnić taki moment z kimś z najbliższej rodziny lub świadkami Pary Młodej.

Ile powinna trwać przemowa weselna?

Czas trwania przemowy weselnej uzależniony jest od dwóch współczynników. Po pierwsze, musimy wziąć pod uwagę ilość osób, które zdeklarowały się, że coś powiedzą. Gości nie można zanudzić, a tak się stanie, jeśli przyjdzie im wysłuchać kilku przemów z rzędu, z czasem trwania przekraczających 10 minut każde – trzy osoby, to już 30 minut (jedni powiedzą, że to mało, inny, że dużo, niemniej należałoby nie wydłużać tego w nieskończoność). W związku z tym, dla kilku przemówień weselnych, powinniśmy zakładać nie więcej niż 5 minut dla jednej. To w miarę optymalny czas, który nikogo nie powinien znudzić.

Druga rzecz to sam fakt tego, co chcemy powiedzieć. Należy wybrać odpowiednią formę i zwięźle przekazać to, co uważamy za słuszne, co kieruje nas do kolejnego punktu…

Co powiedzieć na przemowie weselnej?

Najistotniejszy punkt całego przedsięwzięcia. Wiemy już – mniej więcej – , kto ma powiedzieć i wiemy kiedy. Teraz kwestia najważniejsza – co powinniśmy zawrzeć w swojej przemowie weselnej?

Z reguły, każda przemowa weselna powinna składać się z kilku punktów: podziękowania/życzenia, wspomnienia (w tym śmieszna anegdota lub dowcip), cytat/mądrość i rada dla Młodych. Te kilka punktów, to ramy, których możemy się trzymać i według którym, można śmiało budować swoją przemowę weselną. Jednak prześledźmy wszystko po kolei.

1. Podziękowania/życzenia

Można pominąć wszystkie punkty, ale ten, powinien znaleźć się w każdej przemowie lub był całą, krótką mową weselną.

Jeśli jesteśmy organizatorem ślubu/wesela lub którymś z Młodych, to każdą przemowę musimy rozpocząć od podziękowań gościom za przybycie i/lub podziękowanie za prezenty. Dodatkowo powinnyśmy życzyć im świetnej zabawy. Z kolei rodzice powinni przywitać w rodzinie nowego członka.

Z drugiej strony, należałoby życzyć Parze Młodej wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia, a jeśli sami mamy doświadczenie z małżeństwa, to możemy dorzucić wszelkiej pomyślności przy rzeczach, które sami wiemy, że są i będą dla nich trudne.

2. Wspomnienia

Jeśli decydujemy się na tradycyjną przemowę, to drugim punktem powinny być wspomnienia. Można wtrącić tutaj dowcip/śmieszną anegdotę lub potraktować całość poważniej i uderzyć w podniosły ton.

Punkt ten dotyczy zwłaszcza rodziców, który mogą wspomnieć, wchodzących w małżeństwo ludzi, jako małe dzieci i opowiedzieć przy wszystkich, że przecież ledwo chwilę temu, robili pod siebie a na karetkę wołali „ijo ijo”. Z drugiej strony drużba/świadek może przywołać śmieszną anegdotę z młodzieńczych lat i na przykład odwołać się do szalonych czasów na studiach i uganiania się za… no właśnie. Przemyślmy to co chcemy powiedzieć i co wypada powiedzieć. Niektóre rzeczy są jak podróż do Vegas, zostają między uczestnikami i nie warto dzielić się tym z rodziną i gośćmi.

Najpopularniejszym wyborem jest odwołanie się do początków znajomości i/lub wspominanie czasów, kiedy On/Ona, jeszcze nie była/był na poważnie.

3. Cytat/mądrość

Trzecim – nie wymaganym – punktem jest cytat lub mądrość. Można tutaj wykorzystać tekst z biblii (zakładając głęboką wiarę i zarazem chęć uzyskania podniosłości chwili), książki lub dowolnego artysty (może to być ulubiony artysta Pary Młodej) i tym samym odwołać się nim do obecnej sytuacji lub przyszłości małżeństwa. Nie jest to często praktykowane, ale jeśli chcemy wypełnić czymś przemowę, to jak najbardziej możemy wykorzystać w tym celu cytaty.

4. Rada dla Młodych (toast)

Rada dla młodych, to punkt przeznaczony dla osób, które posiadają doświadczenie w związku małżeńskim. Można tutaj popisać się anegdotą lub użyć odpowiedniego żartu, odnosząc się do żony (niech lepiej wie wcześniej, co chcecie powiedzieć, by nie było problemów **foch**) lub męża. Nie musi być to nic wyszukanego lub podniosłego. Wystarczy to, co uważacie sami w swoim małżeństwie za warte uwagi i dalszego przekazania. Przy czy zaznaczmy to raz jeszcze – podobnie jak wcześniejszy punkt, można to pominąć.

Punkt ten można potraktować również jako toast za Parę Młodą.

Jak przygotować przemowę weselną?

No właśnie, skoro wiemy mniej więcej co powinno znaleźć się w przemowie, to powinniśmy wcześniej przygotować się do niej. I to nie tylko ze względu do wcześniejszego wglądu do niej przez Parę Młodej – co wcale nie musi mieć miejsca. Napiszmy to raz jeszcze – przemowa weselna, powinna być wcześniej przygotowana. Spontan jest dobry, ale w takich sytuacjach pewnie najlepsze pomysły – zresztą  jak zawsze – przyjdą nam po czasie, a tego na pewno nie chcemy.

Powinniśmy wcześniej usiąść i wypisać sobie pokrótce, w punktach to, co chcemy przekazać. Jakiś wstęp (podziękowania/życzenia), rozwinięcie (wspomnienie/anegdota) i zakończenie (tu również można umieścić życzenia lub podziękowania). W ten sposób, uzyskamy pewien układ, który będzie można dalej rzeźbić. Będzie można od niego dodawać elementy lub odejmować i co najważniejsze, poćwiczyć przemówienie i zobaczyć ile nam z tym wszystkim zejdzie.

Osobna kwestia, to samo…

Przemowa weselna czytana z kartki czy mówiona?

Tutaj zdania są podzielone. Puryści językowi złapią się za głowę słysząc dukającą osobę na środku sali weselnej. Inni całą podniosłość chwili odbiorą jako kiczowatość – nikomu nie dogodzimy, ale pamiętajmy, dla kogo jest wesele.

Dla uzyskania podniesienia rangi tej chwili, przemowa weselna na pewno powinna być powiedziana z pamięci. Jednak stres z tym związany może poplątać język a nie ma nic gorszego niż nerwowa chwila ciszy, która zawsze trwa dłużej niż wieczność. Jeśli sami podejrzewamy siebie, że coś takiego może się nam przydarzyć, to warto mieć ze sobą przemowę napisaną na kartce, którą… możemy położyć sobie na stoliku – nie będzie ona widoczna dla każdego, a taka ściąga na pewno pomoże. Inna sprawa jeśli przemówienie ma odbyć się na środku sali weselnej, gdzie nie będzie jak wykorzystać ściągawki. W takiej sytuacji, albo od początku kartka jest w dłoni – i jeśli zajdzie potrzeba zerkamy do niej -, albo mówimy z pamięci. Jest jeden wyjątek od tej reguły. Przemowa weselna może być  prezentem ślubny. Oczywiście nie jako główny prezent (więcej o prezentach i tym ile dać w kopercie tutaj), ale jako pamiątka, która zostanie ładnie przygotowana z odpowiednim wydrukiem. W takim przypadku, powinniśmy mocno przygotować się nad odpowiednią formą przemowy i milion razy ją sprawdzić, czy aby na pewno wszystko w jest w porządku. Para Młoda zapewne z miłymi odczuciami wróci po latach do tych słów.

Oczywiście do kwestii przemowy weselnej można podejść bez przygotowania i lecieć na spontanie, a co za tym idzie powiedzieć to, co akuratnie przyjdzie nam do głowy, ale takie podejście jest bardzo trudne i raczej powinno się z takiego pomysłu zrezygnować.

Jak podejść do przemowy weselnej? Rozwiązanie tej zagadki, praktycznie w całości zostało rozwiązane wyżej. Powinniśmy się do tego przygotować, co spowoduje, że na pewno odczucie stresu będzie mniejsze. Jednak najważniejsze, to dobre nastawienie i zrozumienie jednego – przemówienie weselne jest idealne tylko na filmach. Tam wszystko gra, a ludzie zawsze są takimi, jakich chce widzieć ich reżyser. Tutaj za wszystko odpowiadamy my i nie musimy specjalnie się starać. Wystarczy szczerość i prostota. To samo dotyczy samej składni. Nie ma konieczności zatrudnienia polonisty, aby napisał nam coś wyjątkowego (oczywiście można tak zrobić, ale… no dajcie spokój). Przemówienie weselne powinno być nasze i takie jakie my tego chcemy, bo to ostatecznie nasz przekaz i nasze uczucia, emocje i wspomnienia.

Traktujmy przemowę weselną z dystansem, entuzjazmem i szczerością, a jeśli sami czujemy, że nie chcemy tego robić, to po prostu powiedzmy o tym od razu – nie ma sensu męczenia się z tym w głowie. Para Młoda musi to zrozumieć, bo przecież nas stosunek do nich, można wyrazić zupełnie prywatnie, bez udziału publiczności, i uwaga – liczy się to tak samo. Emocje nie potrzebują widzów.

Przykładowa przemowa weselna:

Droga xxx. Drogi yyy. Drodzy goście. Witam Wam w tym wspaniałym dniu!

Niezmiernie ciesze się, że postanowiliście związać się na całe życie i zaprosić mnie na ślub w tym wspaniałym miejscu.

XXX/YYY, znamy się tyle lat i cieszę się, że zdecydowałeś/zdecydowałaś się na tak wspaniałego partnera. Zasługujecie na siebie i razem świetnie się uzupełniacie. Wybór ten cieszy mnie tym bardziej, że jak przypomnę sobie czasy studenckie, to wcale nie musiało to być takie oczywiste.

– – Tutaj można przetoczyć anegdotę. —

Tym bardziej ciesze się, że poznałaś/poznałeś ją i wyprowadzi cię na prostą drogę.

Niech ten dzień zostanie zapamiętany dla przez Was i wszystkich jako jeden z najwspanialszych w waszym życiu.

Wznieśmy toast za Waszą nową drogę życia!

Zdjęcia:
Alasdair Elmes w serwisie Unsplash
Alvaro Cvg w serwisie Unsplash

Poprzedni artykuł:

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →