Zapowiedzi przedślubne. Co należy wiedzieć? - Blog sklepu ZaprosNaSlub - Zaproszenia Ślubne Zapowiedzi przedślubne. Co należy wiedzieć? - Blog sklepu - Zaproszenia Ślubne - ZaprosNaSlub - O ślubie i wszystkim innym.

Social Media

Zapowiedzi przedślubne. Co należy wiedzieć?

10 maja, 2020


Zapowiedzi przedślubne to tradycja religijna, którą musimy wypełnić, jeśli myślimy o ślubie kościelnym. Niemniej, to tradycja, która wcale nie jest taka oczywista dla każdego i o jej istnieniu często przypominamy sobie dopiero w kancelarii parafialnej. Czym są zapowiedzi przedślubne. Co należy wiedzieć? Ile kosztują i czy można je ominąć?

Zapowiedzi przedślubne, to krótki komunikat, najczęściej wygłaszany przez proboszcza danej parafii, że członkowie ich wspólnoty (przynależność jej lub jego do danej parafii), zamierzają się pobrać. Cały proces odbywa się według określonych przez Kościół reguł i jest częścią zawarcia związku małżeńskiego, przez co nie można w żaden sposób go ominąć. Zapowiedzi przedślubne są koniecznością. Dodatkowo, zapowiedź o ślubie pojawia się w parafii Pana Młodego i Pani Młodej.

I tutaj warto pamiętać o pewnym odstępstwie od tej tradycji. Bowiem, im większe miasto, tym potencjalnie więcej ślubów, co prowadzi czasami do rezygnacji z ustnej formy przekazywania wspólnocie komunikatu o ślubie. Jednak ogłoszenie takie pojawia się w formie pisemnej, najczęściej w gablocie informacyjnej danej parafii (w przypadku formy ustnej, informacja w gablocie również  się pojawia). Dodatkowo, wzmianka o naszym  ślubie pojawić może się na stronie internetowej parafii – o ile oczywiście takowa jest prowadzona.

Warto dodać, że ogłoszenie o przyszłym ślubie będzie wisieć przez co najmniej tydzień lub dwa.

Geneza zapowiedzi przedślubnych

Po co w ogóle są zapowiedzi przedślubne? Zapowiedzi te, w swojej genezie miały na celu eliminowanie lub minimalizowanie tzw. „cichych ślubów„, które odbywać mogły się poza lokalną parafią, a niekoniecznie Młoda Para mogła mieć na to zgodę rodziców lub krewnych. Dodatkowo sprawdzano, czy lokalna społeczność nie ma nic przeciwko zawarciu tego małżeństwa.

Dziś, to jedynie utrzymane tradycji i chęć podzielenia się ze wszystkimi radosną nowiną, że oto dwoje ludzi z ich parafii, zamierzają spędzić ze sobą życie i założyć w przyszłości rodzinę.

Zapowiedzi przedślubne. Kiedy je wygłosić?

Przede wszystkim, zapowiedzi przedślubne wymagają od panny młodej i pana młodego odpowiednich zaświadczeń o zapowiedziach ze swojej parafii. Oznacza to, że jeśli ślub ma odbyć się w parafii panny młodej, to przyszły mąż musi dostarczyć zaświadczenie ze swojej parafii do parafii przyszłej żony i analogicznie w przypadku ślubu w parafii pana młodego.

Z kolei jeśli planujemy ślub w innej parafii, aniżeli w tej do której należymy, to koniecznością jest dostarczenia odpowiednich zaświadczeń z naszych kancelarii parafialnych do kancelarii parafialnej, w której bierzemy ślub. Dodatkowo, należy to zrobić w określonym czasie.

Warto tutaj zaznaczyć, że wypełnienie naszych zapowiedzi  i dostarczenie ich do kancelarii parafialnej, powoduje, że są one ważne do pół roku od terminu złożenia. Oznacza to, że mamy sześć miesięcy na ślub i sześć miesięcy, aby nie musieć składać ponownego wniosku o zapowiedziach przedślubnych i wypełniania formalności.

Pierwszym krokiem zawarcia związku małżeńskiego jest obowiązkowa wizyta w kancelarii parafialnej w  parafii, w której chcemy się pobrać. Na miejscu otrzymamy szereg dokumentów do wypełniania, w tym, między innymi formularz dla zapowiedzi przedślubnych. Można je wypełnić od razu lub dostarczyć po czasie, jednak pamiętajmy, że jest to nasz obowiązek, bez którego nie może odbyć się, w świetle prawa Kościelnego, nasz ślub.

Same zapowiedzi przedślubne odbywają się w kościele dwukrotnie i najczęściej, pierwszy raz wygłaszane są na kilkanaście dni przed datą ślubu (w niektórych przypadkach może być to nawet kilka tygodni przed ślubem – nie ma tutaj reguły i jest to raczej kwestia samej parafii). Po wygłoszeniu informacji o zapowiedziach przedślubnych, para młoda otrzyma stosowne zaświadczenie o ich odbyciu (czasami dokument wydawany jest po ceremonii ślubnej i załatwienie wszelkich formalności).

W związku z tym, warto nie zwlekać ze złożeniem zaświadczeń w kancelarii parafialnej – zapytajmy też na miejscu, kiedy najlepiej wszystko załatwić. Na pewno dobrze doradzą.

Ile kosztują zapowiedzi przedślubne?

Tutaj podobnie jak w przypadku terminu wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych, zależne jest to od sposobu funkcjonowania danej parafii. Nie ma żadnego, odgórnie określonego progu kwoty, którą należałoby zapłacić, co jednak nie znaczy, że zapowiedzi są darmowe. Sam ksiądz w kancelarii parafialnej może w ogóle nie wspominać o opłatach lub wręcz przeciwnie, przedstawić cennik. Musimy się na to przygotować i zrozumieć, że „co łaska”, oznaczać może, że…

należy spodziewać się kwoty od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset (najczęściej jest to kwota pomiędzy 150 zł a 250 zł). Najczęściej właśnie w tych kwotach mieszczą się zapowiedzi przedślubne i nie ma znaczenia czy w formie ustnej, czy jedynie karta na tablicy ogłoszeniowej.

Zdjęcia:
Mickel Alexander w serwisu Unsplash

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →