DJ na weselu. Co warto wiedzieć zanim go zatrudnimy? - Blog sklepu ZaprosNaSlub - Zaproszenia Ślubne DJ na weselu. Co warto wiedzieć zanim go zatrudnimy? - Blog sklepu - Zaproszenia Ślubne - ZaprosNaSlub - O ślubie i wszystkim innym.

Social Media

DJ na weselu. Co warto wiedzieć zanim go zatrudnimy?

25 marca, 2018


Organizując każde wesele zawsze przyjdzie wybrać rodzaj muzyki i rozrywek, które dostarczone zostaną gościom. Dawniej wybór był prosty, bo odpowiadał za to zespół, ale w dzisiejszych czasach nie jest to takie oczywiste. Przyszłe małżeństwo staje przed dylematem wyboru pomiędzy zespołem muzycznym a DJ. Tekst nie będzie rozstrzygał, która opcja jest lepsza (to w innym wpisie). Zamiast tego, skoncentruje się na DJ.

Na początku zaznaczmy rzecz najważniejszą. Wybór pomiędzy zespołem muzycznym a DJ,  jest wyborem subiektywnym. Zależny jest od własnego gustu, gustu gości (wiedząc jaki przedział wiekowy będzie na weselu można zdecydować się na zadowolenie większości, np. starszych gości), kwestii finansowej lub dostępnego terminu. Nie mniej, wybór dobrego DJ jest zadaniem, które może okazać się nie lada wyzwaniem. Amatorów DJ na rynku weselnym jest mnóstwo. Należy być ostrożnym i bezwzględnym w pierwszej rozmowie.

Na co zwracać uwagę przy szukaniu DJ?

Profesjonalny DJ to osoba, która przede wszystkim posiada własny, profesjonalny sprzęt muzyczny. Jest to pierwszy warunek, który powinniśmy brać pod uwagę, kiedy chcemy skorzystać z jego usług. Warto jest pamiętać, że sprzęt nie musi oznaczaj jedynie laptopa i miksera. Często są to jeszcze głośniki, oświetlenie, mikrofon, itp. Na pierwszym spotkaniu warto jest o to zapytać i mieć świadomość, że niektórzy potrzebują pewnego sprzętu na miejscu, tzn. sala weselna powinna posiadać gotową infrastrukturę pod którą podłączana jest reszta. Jednocześnie można śmiało założyć, że DJ, który posiada sprzętu więcej, jest bardziej profesjonalny i sam zapyta o wiele rzeczy. W kwestii technicznej najważniejsze jest zadanie pytanie jak rozwiązywane są sytuacje awaryjne. Nie trudno jest sobie wyobrazić sytuację, w której sprzęt ulegnie uszkodzeniu. DJ powinien być przygotowany na taką możliwość i odpowiedzieć wyczerpująco na pytanie „co jeśli… ”.

Inna sprawa to zakres usług i ustalenie na spotkaniu, co leży w kompetencjach DJ. Wiele ofert to duet, w którym jedna osoba odpowiada za muzykę, a druga jest wodzirejem. Niekiedy jest to jedna osoba. Nie ma reguły. Należy zapytać, jaki rodzaj usług jest możliwy do zrealizowania i jak przebiega „typowe” wesele, które prowadzone jest przez niego.  W tym miejscu ważne jest portfolio, które powinno być dostępne na stronie internetowej, albo pokazane na miejscu. Przyszłe małżeństwo powinno zapoznać się z możliwościami muzycznymi i sposobami prowadzenia przyjęcia. Nie każdemu mogą odpowiadać żarty lub zaangażowane przez DJ konkursy. Warto sugerować się również opiniami klientów i wystawionymi ocenami. Mimo to zawsze należy mieć z tyłu głowy, że gusta są różne, więc nie zawsze to co podoba się jednej osobie, przypadnie do gustu drugiej. Rola DJ może być praktycznie niewidoczna i stanowić tło dla przyjęcia, albo być jego istotnym elementem.

Przy ustalaniu warunków trzeba przedstawić nasze zdanie dotyczące picia alkoholu. Nie jest niespodzianką, że wodzirej, albo DJ, mogą chcieć się napić i warto jest od razu wyznaczyć granicę co wolno, a czego nie. To samo dotyczy przerw. Trzeba ustalić jak one wyglądają i ile mogą trwać. Ale powtórzmy to raz jeszcze: najważniej jest określenie roli, którą ma wykonać. Ma odpowiadać za muzykę i prowadzić przyjęcie, czy tylko za jedno z wymienionych? Oczywiście należy najpierw zadać pytanie, a potem, jeśli mamy inne zdanie, to merytorycznie wytłumaczyć nasz punkt widzenia. Dogadać można się ze wszystkimi. Ale nie powinniśmy być w tym zbyt natarczywi lub stanowczy. DJ też zna swoje możliwości i jeśli podobnie jak my, wyznaczy konkretną granicę, to nie mamy prawa do zmuszania go do czegokolwiek. W czasie rozmowy można poruszyć temat rodzaju puszczanej muzyki i prowadzenia oczepin, aranżacji wprowadzenia tortu weselnego lub podziękowań rodziców. Zależne jest to od woli narzeczonych i ewentualnego zakresu możliwości DJ. W czasie rozmowy powinno się poinformować o adresie i  wielkości sali weselnej. Jest to istotne do rozliczenia kosztów dojazdów (nie zawsze DJ wlicza to w koszty) oraz możliwości organizacyjne, o ile okaże się, że istnieje potrzeba przywieźć ze sobą więcej sprzętu. Inna sprawa, to kwestia ubioru DJ. Można o to zapytać, chociaż również można spodziewać się, że będzie ubrany elegancko.

ZaprosNaSlub.pl | DJ na wesele

Praca DJ często wyceniana jest niżej niż zespołu muzycznego i może sięgać od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Ale wszystko zależne jest od jego roli i obowiązków. Jednocześnie płacimy za możliwość korzystania z jego sprzętu oraz dojazdu na miejsce (nie zawsze). Na pierwszym spotkaniu powinna paść konkretna cena, na którą składać będą się wszystkie wcześniejsze ustalenia. Dobrym zwyczajem jest zapytanie o ewentualne nadgodziny. Czy są w ogóle możliwe i ile w takim przypadku będzie dopłaty. Warto zwracać uwagę na rodzaj podpisywanej umowy. Zacznijmy od tego, że musi być! Nie powinniśmy wpłacać zaliczki, ani tym bardziej godzić się na cokolwiek, jeśli nie zostanie ona przedstawiona. W wypadku, w którym DJ nie będzie takiej posiadać, nie powinniśmy zatrudniaj tej osoby.

Dlaczego warto?

Wybrać DJ można z kilku powodów. Głównie z uwagi, że może zagrać praktycznie każdy rodzaj muzyki, którą chcemy. Sprawa ta obgadana powinna być na spotkaniu po wcześniejszym zapoznaniu się z portfolio. Można konkretnie wybrać utwory, które puszczane będą w najważniejszych momentach przyjęcia lub zgodzić się na zaproponowany przez DJ. W przypadku braku zdecydowania można polegać na guście muzycznym zatrudnianej osoby. DJ z doświadczeniem będzie doskonale widzieć, co powinno lecieć w danym momencie. Innym rodzajem podejścia do muzyki jest wskazanie konkretnego gatunku i podobnie jak wcześniej, liczenie na to, że pracę wyboru muzyki wykona DJ. W końcu to jego praca.  Jednocześnie może zagrać wszystko, nawet jak go nie ma. To duży plus, bo przerwy na pewno będą potrzebne, a zostawiony sprzęt sam może wykonać pracę za niego. Również cena sprawia, że jest to atrakcyjny wybór. A zakres obowiązków, który może być szeroki jest czynnikiem, który może przeważyć szalę na jego korzyść.

Dlaczego nie warto mieć DJ?

Z drugiej strony DJ i sposób prowadzenia przez niego przyjęcia nie zawsze musi odpowiadać wszystkim. Ale tak jak wspomniano wcześniej, jest to kwestia gustu i indywidualne podejście do tematu. Dodatkowo często można spotkać się z opinią, że przyjęcie weselne, które prowadzi DJ traci na swoim klimacie. I znów jest to sprawa mocno subiektywna. Przeciwne najczęściej będą osoby starsze, które mogą być przyzwyczajone do jednego określonego schematu weselnego. Warto jest o tym  pamiętać, jak i również samą kwestię przedziału wiekowego, przedyskutować z DJ. Powinien on wiedzieć, co warto puszczać a co nie, i jak powinno się przygotować przyjęcie, aby było ono przynajmniej znośne dla starszych osób.


Nie ma jednej odpowiedzi na to, czy warto na wesele wybrać DJ. Tak jak wielokrotnie zostało to przedstawione, jest to kwestia indywidualna, która zależna jest od gustu i niekiedy środków finansowych. Warto jednak pamiętać, że wybór ten daje masę możliwości w prowadzeniu przyjęcia i przede wszystkim w wyborze repertuarów. Trzeba odpowiednio przeprowadzić rozmowę. Chodzi w końcu o nasze pieniądze i nie należy się bać. Być bezwzględnym, poprosić o rekomendację, opinie klientów i portfolio. A jednocześnie ustalić jego rolę, zakres obowiązków, co wolno a czego nie. W drugą stronę, szanować jego zdanie. Jest doświadczony i wie o organizacji wesel więcej niż my.

Zdjęcia:
Mitchell Orr w serwisie Unsplash,
Skye Studios w serwisie Unsplash,

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →