Zmiany w przepisach ślubu kościelnego w 2020 roku. - Blog sklepu ZaprosNaSlub - Zaproszenia Ślubne Zmiany w przepisach ślubu kościelnego w 2020 roku. - Blog sklepu - Zaproszenia Ślubne - ZaprosNaSlub - O ślubie i wszystkim innym.

Social Media

Zmiany w przepisach ślubu kościelnego w 2020 roku.

23 lutego, 2020


Zgodnie z przewidywaniami, po prawie 30 latach bez zmian, w trakcie konferencji Episkopatu Polski, został opublikowany dekret składający się z 76 stron na temat zmiany w przepisach ślubu kościelnego na 2020 roku. Nowe przepisy dają większą władzę księżom i większy wgląd nie tylko na naszą obecną sytuację życiową, ale i historię naszego życia intymnego, w tym dotyczącą naszych byłych partnerów.

Nie będziemy mogli już podchodzić z obojętnością do rozmów z księdzem. Przed każdą rozmową, będziemy musieli podpisać odpowiedni dokument, który potwierdzać ma naszą prawdomówność oraz aktualny stan wolny. Dodatkowo, dojdzie wiele różnych dokumentów, które każda para, w zależności od określonych sytuacji, będzie musiała podpisywać. Episkopat Polski, opublikował łącznie 21 wzorów dokumentów, które mają służyć parafią na terenie całej Polski.

Z kolei ksiądz, otrzymał znacznie większą władzę, niż dotychczas. Według nowych ustaleń, każdy duchowny, który przeprowadzać będzie rozmowę, ma prawo zadać pytanie dotyczące naszego życia intymnego. Chodzi przede wszystkim o poprzednie związki i poprzednich partnerów oraz o to, jak przebiegała w nich nasza relacja. W tym, między innymi dlatego związek się nie udał a tym razem powinno być inaczej. Inne pytania, mają określić ogólne zdrowie psychiczne i przygotowanie do kolejnego związku. Dodatkowo, ksiądz w rozmowie, otrzymał prawo przepytania osoby pod kątem przebytych terapii lub zaburzeń (również zaburzeń na tle seksualnym).  Co więcej, duchowny nie musi akceptować prostych i lakonicznych odpowiedzi – według dekretu, nasza odpowiedź musi być pełnymi zdaniami i wyczerpująca temat. Jednocześnie ksiądz może ustalić ile będzie potrzebować rozmów z parą oraz z każdym z osobna (indywidualna rozmowa jest wymagana).

Przebieg tej rozmowy będzie zapisywany do specjalnego przedmałżeńskiego protokołu, który od teraz, będzie wiążący w każdej parafii. Do tej pory, jeśli para narzeczonych nie otrzymała zgody na otrzymanie związku małżeńskiego w jednej parafii, mogła postarać się o taką zgodę w innej. W 2020 roku, wraz ze zmianami w przepisach ślubu kościelnego, specjalny protokół, spisany w jednej parafii, obowiązywać będzie na terenie całej Polski.

Kto może nie otrzymać ślubu - Zmiany w przepisach ślubu kościelnego w 2020 roku - ZaprosNaSlub zaproszenia ślubne

Kto może nie otrzymać ślubu?

W pierwszej kolejności, osoby, który nie chcą posiadać w przyszłości dzieci. Takie pytanie na pewno padnie z ust księdza w trakcie rozmowy i ewentualna negatywna odpowiedź,  będzie niosła konsekwencję w postaci odmowy udzielenia aktu ślubu. Odmowy, jak wcześniej podkreśliliśmy, będzie wiążąca w innym parafiach. Zmiany w przepisach, to również zmiana podejścia do kwestii zdrowotnych. Brak posiadania dzieci w przyszłości, według nowych przepisów, to również problemy z niepłodnością oraz z impotencją. Z wykazaniem, któregokolwiek z powyższych problemów, u któregokolwiek z pary narzeczeństwa, będzie równoznaczne z nie uzyskaniem zgodny na zawarcie związku małżeńskiego.

Brak otrzymania zgodny na ślub, to również zmiana płci. W takich przypadkach, dekret wyraźnie określa, że Kościół nie może wyrazić zgody na jakiekolwiek błogosławieństwo i dopuszczenie pary przed ołtarz, która według aktu urodzenia, posiada tą samą płeć. Na taką sama odpowiedź, może oczekiwać też para z różną wiarą.

Ślub tylko w miejscu zamieszkania?

Zmiany w przepisach ślubu kościelnego na 2020 roku, to również zmiana dotycząca miejsca ślubu. Do tego pory, nie było większego problemu z wyborem miejsca tego wydarzenia. Oczywiście, w przypadku chęci ślubu w innym miejscu, aniżeli miejsce zameldowania i przynależności do danej parafii, trzeba było starać się o specjalne pozwolenie, tak teraz, proceder ten będzie znacznie utrudniony. Przede wszystkim, w przypadku, w którym para zameldowana jest na stałe w jednym miejscu, ale chce pobrać się, na przykład, w miejscowości rodzinnej kobiety, która jednak nie mieszka tam i nie jest zameldowana, będzie musiała starać się o specjalne pozwolenia. Do tego, przynależność do parafii oznacza, że osoba musi być zameldowana w miejscowości do której ona należy minimum miesiąc. W każdym innym przypadku, trzeba starać się o specjalne pozwolenia u proboszcza.

A w praktyce?

W praktyce, Episkopat Polski, stworzył nowe przepisy zawarcia związku małżeńskiego, które wchodzą w życie od 1 czerwca 2020 roku, chcąc tym samym mocniej skupić się na twardym i konkretnym prawie protokołu przedmałżeńskiego, który nie będzie podlegać interpretacji księży, tak jak to miało miejsce dotychczas. Z wieloma punktami zmian w przepisach ślubu kościelnego w  2020 roku, możemy się nie zgadzać a nawet mogą budzić nasze oburzenie. Jednak według Kościoła, ma to lepiej nas przygotować do roli przyszłych małżonków i rodziców. A sam Kościół wprowadzić w nową epokę z nowymi wymaganiami względem niego.

Zdjęcia:
Nomadic Julien w serwisie Unsplash
Wu Jianxiong w serwisie Unsplash

Poprzedni artykuł:

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →