Jaki alkohol wybrać na wesele? - Blog sklepu ZaprosNaSlub - Zaproszenia Ślubne Jaki alkohol wybrać na wesele? - Blog sklepu - Zaproszenia Ślubne - ZaprosNaSlub - O ślubie i wszystkim innym.

Social Media

Jaki alkohol wybrać na wesele?

6 listopada, 2018


Kwestia wyboru alkoholu na weselu, mimo że wydaje się oczywista, to może przyprawić organizatorom problem. Przede wszystkim, trzeba zrozumieć, że nie ma to znaczenia, czy sami pijemy czy nie, bo alkohol musi na przyjęciu być. Oczywiście są od tego wyjątki, ale na potrzeby niniejszego wpisu w ogóle nie będziemy się tym zajmować. Niemniej, jaki alkohol wybrać, aby każdy znalazł coś dla siebie?

Śmiało można uznać, że królową stołu jest wódka. Bez niej praktycznie nie ma przyjęcia weselnego. To standardowy alkohol, który powinien znaleźć się na każdym stole w domu weselnym. Przyjęło się, że organizatorzy powinni dostarczyć od 0,5 l do 0,7 l wódki na jednego gościa weselnego. Niemniej, taka kalkulacja zawsze pozostawia pewien margines, bo łatwo jest zauważyć, że to męska część gości chętniej sięgnie po wódkę, a jeśli dodamy do tego, że statystycznie, mało kto nie będzie pić, to założenie jednej butelki na głowę wydaje się rozsądne i coś powinno zostać – ale lepiej jeśli zostanie, niż miałoby jej zabraknąć.

Wódka powinna znajdować się na każdym stole weselnym i być na bieżąco uzupełniania. Warto zauważyć, że wódka, najpierw  powinna być schłodzona, a dopiero później znaleźć się na stole. Drugim podejściem jest przygotowanie pojemnika z lodem do którego butelka zostanie wsadzona, aby cały czas miała niższą temperaturę. Może wiązać się to z wyższą kwotą i „zagraceniem” stołu weselnego, więc powinno się dokładnie przeanalizować, za i przeciw takiego rozwiązania. Zwłaszcza, jeśli decydujemy się na wesele z mniejszymi, okrągłymi stołami, gdzie przestrzeni do zagospodarowania będzie stosunkowo mało.

Samo podanie wódki powinno odbywać się w tradycyjnych kieliszkach o pojemności 25-60 ml, a jedyną kwestią powinna być jego podstawa. Można zdecydować się na kieliszki z podstawką lub płaskim dnem. Z punktu widzenia gości, to drugie rozwiązanie jest łatwiejsze, dodatkowo, przeważnie takie kieliszki znajdują się na stanie w domu weselnym.

Szampan

Na weselu nie może zabraknąć szampana. Zaraz obok wódki jest to standardowy alkohol, który musi znaleźć się na każdym przyjęciu. Przede wszystkim, aby wznieść toast Pary Młodej. Warto tutaj zaznaczyć, że organizując przyjęcie ślubne w domu weselnym, można spodziewać się, że przynajmniej jeden toast może znajdować się w standardzie menu. Każdy kolejny, najprawdopodobniej, będzie już we własnym zakresie. Trzeba również pamiętać, że każde wesele ma toast za Nowożeńców, ale to od nas będzie zależeć, kiedy i za co będziemy chcieć wznieść toast. Dodatkowo kolejne, mogą być wznoszone innym trunkiem – to dobre rozwiązanie zwłaszcza jeśli chcemy nieco zaoszczędzić na dobrych szampanach.

Wino

Weselny standard, ale nie konieczność. Przyjęło się, że wino powinno być zwłaszcza dla kobiet, ale i męska część może preferować ten rodzaj alkoholu. Niniejszy wpis nie jest o markach alkoholi (wkrótce), a jedynie o ich rodzajach, i gdzie i jak je podawać. Zatem, jeśli decydujemy się na wino, to trzeba zaopatrzyć się w równe proporcje wina czerwonego i wina białego. Te powinno znaleźć się na stołach gości i podobnie jak wódka, być na bieżąco uzupełniana (oczywiście można zorganizować to tak, aby o stałych porach, ktoś przeszedł się po stołach i zaopatrzył gości w brakujący alkohol). Organizacyjnie, jedynie utrzymanie proporcji jest dla nas ważne, a jeśli chodzi o ilość, to można założyć, że dwa małe wina na jedną osobę, to standard.

Open bar, piwo, whiskey i inne

Coraz częściej na przyjęciach weselnych można spotkać się z propozycją open baru dla gości. To forma szwedzkiego stołu z alkoholem. Każdy, kto preferuje coś innego, aniżeli standard, to może podejść do niego i wybrać to, na co ma ochotę. Tutaj najpopularniejszą propozycją jest beczka lanego piwaważne! – lanego piwa. Piwo butelkowe jest bardzo rzadko spotykane. Ustępuje lekko elegancki otoczenia i gości. Drugą propozycją jest whisky. Mocny, dobry trunek dla koneserów. Są osoby, które lubią pić powoli, klimatycznie i w małych ilościach. Jeśli nas stać, to dla nich właśnie whisky będzie dobry rozwiązaniem, podobnie zresztą jak gin lub koniak. Niemniej, ostatnie propozycje są dla osób, których budżet weselny jest obszerniejszy.


Z punktu widzenia gości najważniejsze jest, aby na przyjęciu znalazła się wódka i wino – szampan celowo jest pominięty, ponieważ toast za Parę Młodą jest oczywisty. To alkoholowe standardy. Standardy, które powinny być utrzymane i raczej nie powinniśmy wydziwiać. Niemniej, dobrym rozwiązaniem jest dodanie opcji otwartego baru i udostępnienie gościom innych alkoholi, takich jak piwo, whiskey lub gin.

Oczywiście wszystko zależne jest od dwóch rzeczy. Po pierwsze kupno odpowiedniego alkoholu, to kwestia naszego budżetu. Możemy wpisać na listę oczekiwania najróżniejsze alkohole, ale jeśli nie będzie nas na niego stać, to nic nam z tego. Trzeba zaplanować to z głową. Druga sprawa, to liczba gości i podział na płeć.

Obojętnie na jaki alkohol się zdecydujemy, to musimy pamiętać o najważniejszym: zakupiony alkohol musi być jakościowy. Nie powinniśmy szukać go po jak najniższej cenie lub z niewiadomego pochodzenia. Lepiej kupić mniej, niż potruć gości.

Zdjęcie:
Julian Hochgesang serwisie Unsplash

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →