Ślub humanistyczny - Blog sklepu ZaprosNaSlub - Zaproszenia Ślubne Ślub humanistyczny - Blog sklepu - Zaproszenia Ślubne - ZaprosNaSlub - O ślubie i wszystkim innym.

Social Media

Ślub humanistyczny

9 stycznia, 2019


Odnoszę wrażenie, że ze wszystkich omawianych tutaj rodzajów ślubów właśnie ten, najbliższy jest idealnej równowadze. Równowadze światopoglądu, emocji i zrozumienia własnej wartości. Nie zmusza do niczego. Można zrobić w nim wszystko i nic. Zupełnie tak jak wtedy, kiedy niewielka, ubrana w białą suknię Barbi, była tym, co mała Kasia i Ania chciały w dorosłości. Tym czymś jest ślub humanistyczny i być może stanowi on najlepszy wybór.

Podobno powiedzenie w obliczu Boga sakramentalnego „Tak”, jest jedną z najważniejszych rzeczy, które przyjdzie nam powiedzieć w życiu, a zestawić to, można na równi jedynie z „kocham cię” czy „zostaniemy rodzicami”. Sytuacja może też się odwrócić i to my usłyszymy „mama” lub „tata”… wstawmy swoje idealne słowa, które naładowane są emocjami, aby zrozumieć o co chodzi. Jednak niektórzy mogą mieć pewien problem ze zrozumieniem religii w życiu i jej roli w ceremonii ślubnej. Rozumieć mogą ją zupełnie inaczej lub uważać za coś zbytecznego, a jedyna słuszna obietnica wspólnego życia, ma znaczenie w kontekście jednej osoby i nie potrzebna im, aby brał w tym udział ktoś wyżej. Myślę, że miłość nie ma znaczenia w kontekście religii. Obiecujemy coś człowiekowi. Temu jednemu i być może wyjątkowemu, a na pewno najlepszemu w obecnej chwili. I możemy się z tym zgadać lub nie, ale niektórzy chcą mieć ceremonie ślubu, ale nie chcą w niej żadnego z Bogów. Właśnie dla nich, życie daje ślub humanistyczny.

Ślub Humanistyczny a prawo.

Zaznaczmy coś na początku. Ślub humanistyczny nie jest ślubem, który ma moc prawną. Tak więc, jeśli się na niego zdecydujemy, to musimy mieć świadomość, że dobrym rozwiązaniem będzie późniejszy ślub cywilny. Ślub humanistyczny może być również rozwinięciem ślubu cywilnego, bo jeśli ktoś chce więcej, aniżeli ceremonia przed urzędnikiem stanu cywilnego, to droga wolna – to idealne rozwiązanie sytuacji.

Jednak istnieje odstępstwo od tej reguły. Ślub tego typu może być ważny, ale poza terenem Polski. Takie kraje, jak na przykład Wielka Brytania, USA lub kraje skandynawskie, w pełni wyznają ten rodzaj zawarcia związku małżeńskiego. Jedynym wymogiem jest przeprowadzenie ceremonii zaślubin przez certyfikowanego urzędnika.

Co to jest ślub humanistyczny?

Skoro nie jest to ślub, w sensie rozumienia zawarcia związku małżeńskiego, to czym on w zasadzie jest? Przede wszystkim ślub humanistyczny to okazja, aby osoby, które są niewierzące, albo po prostu nie chcą  ślubu kościelnego, mogły zorganizować ślub z weselem. Moda ta przyszła z zachodu i dość szybko zdobywa sobie zaufanie, zwłaszcza młodych ludzi. Nie jesteśmy obarczeni sztywnymi ramami religii. Nie ciąży na nas żadna odpowiedzialność i schemat. To co będzie działo się na ślubie humanistycznym, to jak będzie on przebiegał, co kto powie, zależy wyłącznie od nas samych. Daje to idealną okazję, aby przeżyć ten jeden wyjątkowy dzień tak, jak byśmy tego chcieli. Przy czym chcę być klarowny – jeśli ktoś ma problem z tym, że ślub humanistyczny nie jest w żadnej sposób wiążący prawnie, ani nie bierze w nim udział religia, to nie jest on dla niego i już dawno powinien przestać czytać ten wpis. Ślub humanistyczny jest dla tych, którzy nie chcę mieszać żadnego z Kościołów, do zawarcia związku małżeńskiego.

Zapewne w naszym kraju temat ślubu humanistycznego jest tematem kontrowersyjnym. Wymyka on się ze sztandarowego myślenia i ciężko go jednoznacznie sklasyfikować. Jednak ma on swoich odbiorców, co może świadczyć chociażby obecność na rynku firm, które zajmują się realizacją tego rodzajów ślubów. Zanim przyjdzie nam wydawać wyrok, zachęcam do sprawdzenia jak to wygląda. Powyższa miniaturka jest idealnym zrozumieniem tego, czym ślub humanistyczny może być. Wizerunkowo bowiem, odbiega on znacząco od tego, co powszechnie możemy rozumieć jako ślub. Nie ma kościoła, księdza, ani tego wszystkiego, co do tej pory widzieliśmy. Jest to, co sami sobie wymyślimy. W czasie ceremonii, może grać deep house lub jazz. Bosymi stopami, możemy dotykać gorących ziaren pisku. Stać pod gołym niebem i patrzeć na blask gwiazd lub zachód słońca. To wszystko, co mamy w głowie jest możliwe i właśnie to, stanowi ideę ślubu humanistycznego.


Miłość przed Bogiem? Jeśli ktoś chce, to ok. Jeśli nie, to też jest dobrze. W końcu kościoła nie ma, ale jest miłość i też jest zajebiście.

Zdjęcie:
Sweet ice cream photography serwisie Unsplash

Muzyka przy którym powstał wpis:
Lana Del Rey – hope is a dangerous thing for a woman like me to have – but i have it

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →