Wesele w inny dzień niż sobota - Blog sklepu ZaprosNaSlub - Zaproszenia Ślubne Wesele w inny dzień niż sobota - Blog sklepu - Zaproszenia Ślubne - ZaprosNaSlub - O ślubie i wszystkim innym.

Social Media

Wesele w inny dzień niż sobota

9 października, 2018


Sobota. Przyjęło się, że to właśnie ten dzień jest dniem ślubu. Zresztą nie ma co się dziwić. Poprzedzający go piątek jest dniem rozluźnienia po tygodniu pracy, a wolne kolejnego dnia sprawia, że nie musimy martwić się o to, czy w ogóle się wyśpimy. Dodatkowo dzień po ślubie mamy wolny, więc zabawa może trwać do białego rana. Jednak co jeśli chcielibyśmy zorganizować wesele w inny dzień tygodnia? Jakie są zalety i wady takiego podejścia?

Wybór siódmego dnia tygodnia, soboty, jako dzień naszego ślubu jest niemalże wyborem oczywistym. Ciężko byłoby nam wskazać znajomych, którzy zdecydowaliby się na inny termin. Takiemu podejściu nie ma co się dziwić. Jest to termin wygodny dla wszystkich. W pierwszej kolejności, sobota znajduje się pomiędzy luźniejszym piątkiem, a wolną niedzielą (tak, są profesje, które wymagają od nas pracy w ten dzień, ale dla wpisu przyjmujemy, że dzień ten jest wolny, aby nie wprowadzać komplikacji), co sprawia, że z czysto logistycznego punktu widzenie, nie musi być to wyzwanie dla gości. Osoby zaproszone na ślub i wesele nie muszą specjalnie organizować sobie wolnego na ten dzień, ani martwić się, że kolejnego dnia, będą musieć rano wstać z bolącą głową i niewyspaniem. Najkrócej rzecz ujmując, sobota to termin wygodny dla gości, ale i dla samych organizatorów.

Niemniej, można spotkać przypadki, w których Para Młoda chce zorganizować nietypowe przyjęcie weselne i organizować wszystko w inny dzień tygodnia (pisząc „inny”, mam na myśli inny, aniżeli sobota i ta forma obowiązuje w całym wpisie). W związku z czym, nasuwa się pytanie, czy owe podejście ma jakiekolwiek plusy i czym kieruje się przyszłe małżeństwo w doborze dnia swojego ślubu.

Plusy wyboru innego dnia tygodnia

Najpoważniejszym argumentem przemawiającym za wybór innego dnia tygodnia, aniżeli sobota jest dostępność terminów. Z uwagi, że większość par decyduje się na wybór soboty, to z reguły domy weselne i parafie mają pozajmowane daty. Może być to problemem zwłaszcza, jeśli chcielibyśmy wziąć ślub w konkretnej dacie lub miesiącu. Inna sprawa, to koszt organizacji ślubu. Z reguły domy weselne posiadają nie tylko wolne terminy w inne dni tygodnia, ale i, ich wybór, pozwala nam na skorzystanie ze zniżek. W morzu weselnych wydatków może okazać się to więcej niż pomocne.

Najczęstszym dniem jest, jak łatwo się domyśleć piątek. Dzień ten jest z reguły nieco luźniejszy, a jednocześnie pozwala na szaleństwo przez całą noc, bo kolejny dzień jest dniem wolnym od pracy. Dodatkowo, łatwiej jest dostać na ten dzień wolne w pracy. Za wyborem piątku przemawia również niedziela, która po cięższej sobocie może okazać się koniecznością w regeneracji. Jednak warto pamiętać, że w kościele mogą wystąpić problemy z uzyskaniem zgody na ślub w ten dzień. Piątek jest bowiem dniem pokuty i refleksji, więc proboszcz w parafii nie musi koniecznie zgodzić się na zawarcie związku małżeńskiego w tym dniu. Niemniej, nie musi być to standardem i jeśli tylko bierzemy ten dzień pod uwagę, to na pewno warto zaczerpnąć informacji w kancelarii parafialnej.

Inny dzień tygodnia, to też łatwiejsza organizacja zespołu, fotografa lub kamerzysty. Ci zapewne mają obłożone terminy sobotnie, więc piątek lub czwartek może być argumentem, aby zagrali na naszym weselu bez przeszkód (jednak istnieje pewien problem o którym więcej poniżej). W tym przypadku, podobnie jak przy wyborze sali weselnej, zespoły muzyczne lub fotograf, mogą posiadać  zniżki. Ma to też na celu nakłonienie Pary Młodej, aby ta skusiła się na wybór właśnie innego dnia tygodnia. Nowożeńcy płacą mniej, a firma zarabia. Układ bez przegranych.

Na ślub można zdecydować się też w niedzielę. Nie jest to zły termin i również możemy liczyć na wolne terminy i zniżki. Niemniej, trzeba liczyć się, że kolejny dzień, to dzień pracy, więc goście mogą zdecydować się na wcześniejsze opuszczenie przyjęcia lub skromniejszą zabawę. Można celować również w dni poprzedzające, albo wchodzące w skład świąt lub długich weekendów. Możemy „podpiąć” się pod takie dni, ale trzeba pamiętać, że nie tylko my możemy wpaść na taki pomysł. Trzeba zawczasu rezerwować termin.

Minusy wyboru innego dnia tygodnia

Sobota jest wygodna dla gości. Nie muszą oni zbytnio napinać się, aby mieć wolne lub martwić się o kolejny dzień, bo ten po prostu jest wolny. Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja w piątek lub czwartek. Jeśli zdecydujemy się na wybór piątku, to jeszcze nie musi oznaczać problemów. Bowiem jest to dzień nieco luźniejszy w pracy, a jednocześnie istnieje spora szansa, że tego dnia dostaniemy wolne. Niemniej, wybór innego dnia, na przykład czwartku, może nieść spore konsekwencje z którymi musimy się liczyć.

Przede wszystkim, musimy mieć świadomość, że goście mogą w ogóle nie przyjechać na ślub czy wesele. Czwartek nie jest dniem wolnym, a goniące tygodniowe terminy, mogą powodować nie lada zamęt w miejscu pracy, więc wzięcie wolnego może być źle odebrane. Dodatkowo, kolejnym dniem jest piątek, co powoduje, że gościom może nie uśmiechać się siedzenie na weselu do późna. Jako Para Młoda musimy liczyć się z tym, że goście mogą wychodzić wcześniej z przyjęcia. Dodatkowo nie muszą być skłonni na większe świętowanie z nami. W takich przypadkach, może nie pomóc nawet wysłanie zaproszenia z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Niestety, ale goście nawet jeśli chcieliby brać udział w całym przedsięwzięciu, to sytuacja w pracy może im na to nie pozwoli.

Inna sprawa, to organizacja czasu młodzieży. W tygodniu ciężej jest zwolnić się z pracy czy uczelni, a znalezienie opiekunki dla dziecka, która zajmie się nim w trakcie naszej zabawy, może okazać się nie lada problemem. Można oczywiście zabrać dzieciaki ze sobą, ale jeśli ktoś nie chce, to musi zacząć kombinować. Dodatkowo taki układ może powodować wzrost kosztów dla gości. Przez weekend, pociechy mogą zostać u dziadków, w tygodniu, kiedy ci pracują, trzeba szukać innego rozwiązania.

Kilka akapitów wyżej, w zaletach wyboru innego dnia tygodnia, padło zdanie o wolnych terminach sal weselnych, fotografów i zespołów muzycznych i niestety nie jest to prawdą do końca. Bowiem może okazać się, że ci, pracują jedynie przez weekend. Powodów może być wiele, przede wszystkim z uwagi na inne zajęcia przez tydzień lub po prostu studia. Nie jest ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której nasz fotograf pracuje w jednym miejscu przez pięć dni w tygodniu lub uczy się na uczelni, a wesela obsługuje dorywczo. Trzeba o tym pamiętać i mieć na uwadze, że nasz ulubiony zespół, o którym marzymy na weselu, wcale nie musi na nim zagrać.

Organizując wesele w tygodniu musimy liczyć się z tym, że najprawdopodobniej organizacja poprawin będzie, jeśli nie utrudniona, to praktycznie niemożliwa. Jeśli zdecydujemy się na piątek, to jeszcze pół biedy, bo sobota z reguły pozostaje wolna, ale wybór niedzieli, czwartku lub dnia z początku tygodnia lub jego środka sprawia, że logistyka poprawin znacznie się komplikuje. O ile, dla gości organizacja jednego dnia wolnego może być możliwa, to wzięcie dłuższego urlopu może stanowić problem. Może to dotyczyć również najbliższej rodziny. Jak z tego wyjść? Wydaje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Po prostu nie mamy wpływu na to, czy ktoś dostanie wolne czy nie. Jeśli zdecydujemy się na organizację poprawin, to musimy przyjąć do wiadomości, że może pojawić się na nich niewiele osób.


Można zadać pytanie dla kogo wybór innego dnia tygodnia na organizacje wesela, aniżeli sobota jest dobry? Zdaje się, że nie ma jednej prostej odpowiedzi. Wybór tego lub innego dnia, może zależeć od wielu czynników. Piątek lub niedziela, jest po prostu tańszym wyborem, a i sama organizacja zespół czy fotografa nie spustoszy portfela. Jednocześnie czwartek wydaje się ciekawą opcją do organizacji długiego weekendu. Z drugiej strony, wcześniejsze wyjście gości, brak poprawin i zabawy w pełni, może odstraszyć każdego.

Trzeba pamiętać, że wybór dnia tygodnia, godziny czy miesiąca nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia zabobonów, czy tego, że małżeństwo będzie udane. Dobra relacja nie ma z tym nic wspólnego i jest efektem zupełnie innego zbioru cech, ale o tym niedługo.

Zdjęcie:
JESHOOTS.COM serwisie Unsplash

Wpisy powiązane:
Szczególna data ślubu.

Poprzedni artykuł:

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →