Zmiany w pozyskiwaniu dokumentów dotyczących ślubu w 2021

Czekają nas ważne i duże zmiany w pozyskiwaniu dokumentów dotyczących ślubu w 2021. Jak poinformował zespół do spraw cyfryzacji KPRM, zmiany dotyczyć będą ułatwienia sposobu wydawania niektórych dokumentów. Będzie to możliwe dzięki uruchomieniu specjalnej e-usług, dostępnych w internecie na stronie GOV przez profil zaufany.

Zawracie związku małżeńskiego w czasie pandemii nie jest łatwe. Dotyczy to nie tylko samych wesele i ich organizacji, ale i ślubów. Jednak urzędnicy wyszli na przeciw problemom i przygotowali narzędzie, dzięki któremu cały proces ślubnej zawieruchy powinien trochę przyśpieszyć. Wchodzące zmiany będą umożliwiać ułatwienie dostępu do niezbędnych do zawarcia związku małżeńskiego dokumentów.  Te, dostępne będą teraz praktycznie od ręki. Jednak to nie koniec zmian, bowiem ułatwienia dotyczyć będą również załatwienia spraw po zawarciu związku małżeńskiego. Ma to na celu przyśpieszenie procedur i odciążenie urzędy z obsługi klienta.

Dokumenty do ślubu przez internet

Wraz ze zmianami, przyszła Para Młoda będzie mogła teraz uzyskać dokumenty dotyczące ślubu przez internet. Oznacza to, że narzeczeni będą mogli wybrać przez internet: odpis aktu stanu cywilnego oraz  akt urodzenia. Procedura ta, będzie możliwa dzięki złożeniu elektronicznego wniosku (wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie Moj GOV). Z kolei interesujący nas dokument z Systemu Rejestrów Państwowych trafiać będzie na skrzynkę osoby wnioskującej o jego wydanie. To ważna i potrzebna zmiana dla wszystkich, przyszłych małżeństw.

Zmiany w pozyskiwaniu dokumentów dotyczących ślubu w 2021

Jak uzyskać odpis aktu cywilnego oraz akt urodzenie przez internet? W celu uzyskania powyższych dokumentów osoba zainteresowania będzie musiała wykorzystać serwis Mój GOV i skorzystać z profilu zaufanego. Po złożeniu wniosku, wydane zostaną jej odpowiednie dokumenty. Niemniej, należy pamiętać, że otrzymane dokumenty odpisu stanu cywilnego oraz aktu urodzenia będą w formie elektronicznej. Mimo takiej zmiany, dokumenty kosztować będą wciąż tyle samo, co przy wydawaniu metodą tradycyjną. W związku z tym, za odpis w formie skróconej przyjdzie nam zapłacić 22 zł, a odpis zupełny 33 zł.

Więcej aktualności:

Polub Nas na FB

Zapraszamy do
Naszego sklepu

Sprawdź Ofertę →